przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/43,6 mln na centrum przesiadkowe i ścieżki rowerowe

43,6 mln na centrum przesiadkowe i ścieżki rowerowe

26 Listopada 2017
kategoria:
News
43,6 mln na centrum przesiadkowe i ścieżki rower

 

Zintegrowane centrum przesiadkowe wraz z budową 20 km ścieżek rowerowych to największa w historii wspólna inwestycja powiatu pszczyńskiego oraz gminy Pszczyna.

W piątek 24 listopada w obecności Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego podpisano umowę o dofinansowanie. Podpis pod umową złożył Paweł Sadza, starosta pszczyński, a także Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu. W spotkaniu uczestniczył również burmistrz Dariusz Skrobol, który reprezentował gminę Pszczyna. Wartość inwestycji wyniesie 43,6 mln zł, z czego 35,6 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

Projekt przewiduje m.in. budowę obiektu przy ul. Sokoła w Pszczynie, które stanowić będzie miejsce obsługi podróżnych. Mieszkańcy powiatu oraz turyści będą mogli przesiadać się pomiędzy różnymi środkami komunikacji - samochodami, rowerami, autobusami czy pociągami. To zadanie zgłosił powiat pszczyński, który będzie odpowiadał za jego realizację.

Gmina Pszczyna do końca listopada 2020 roku wybuduje 20 km tras rowerowych, prowadzących z pszczyńskich sołectw i osiedli do centrum przesiadkowego. Na ten cel Urząd Miejski przeznaczy 23 691 479 zł. Dofinansowanie inwestycji wynosi 18 752 858. Prawie 5 mln zł to wkład własny gminy.

- Wiele miesięcy pracowaliśmy nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Dzisiaj przechodzimy do fazy realizacji. To dla gminy Pszczyna jedna z największych inwestycji w ostatnich latach i największy projekt, który realizujemy wspólnie z powiatem pszczyńskim. Obie inwestycje wpłyną na ochronę środowiska, komfort podróżowania oraz rozbudowę oczekiwanych przez mieszkańców sieci ścieżek rowerowych - informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol

Koncepcja zakłada wybudowanie 8 tras, ciągów rowerowych oraz pieszo-rowerowych umożliwiających komunikację z sąsiednimi gminami.

- To bardzo oczekiwana przez nas inwestycja. Ten projekt ma służyć mieszkańcom i turystom, podnieść komfort poruszania się po mieście, ale też przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego i ograniczyć zanieczyszczenie powietrza z sektora transportowego - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza