przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Bezpłatne badania spirometryczne - zapisz się przez Internet

Bezpłatne badania spirometryczne - zapisz się przez Internet

02 Listopada 2018
kategoria:
News
Bezpłatne badania spirometryczne - zapisz się pr

Pszczyna będzie kolejnym miastem, które otrzyma urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza i dołączy do 22 miast i gmin objętych programem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” realizowanym przez Polską Spółkę Gazownictwa.

5 listopada na konferencji z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa i ekspertów programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” Pszczyna otrzyma urządzenie pomiarowe ze stacją meteo, dzięki któremu miasto będzie miało możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki - aktualizowane w czasie rzeczywistym - będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym w mieście oraz online na stronie Urzędu Miejskiego.

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotności powietrza oraz siłę wiatru. Wynik te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu.

- Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność. Można je przenosić w dowolne miejsce i dzięki temu kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie - podkreślają eksperci programu. Gmina otrzymuje zatem kolejne narzędzie do walki o czyste powietrze.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w siec gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że w problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa - który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

- Palenie drewna, węgla a przede wszystkim spalanie śmieci stanowi przyczynę emisji do powietrza pyłu i innych szkodliwych substancji np.rakotwórczego benzoapirenu. W przypadku korzystania z gazu ziemnego te substancje praktycznie nie powstają, a do powietrza emitowane są niemal wyłącznie dwutlenek węgla i woda - informuje dr hab. Artur Badyda, kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska na Politechnice Warszawskiej.

Korzystanie z paliw stałych spalanych w domowych kotłach lub kominkach skutkuje emisją zanieczyszczeń nie tylko do powietrza zewnętrznego, ale niejednokrotnie również do wnętrz pomieszczeń, narażając mieszkańców na niemal ciągły kontakt z zanieczyszczeniami powietrza. Korzystanie z ogrzewania elektrycznego lub gazowego znacząco obniża te ryzyka, podkreśla ekspert.

Dane statystyczne dotyczące przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza są przerażające. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017” w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu, zmarło przedwcześnie 46.000 osób a dodatkowe 2.700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu. Liczba zgonów spowodowanych smogiem jest więc kilknaście razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków komunikacyjnych na polskich drogach.

W dniu przekazania urządzenia pomiarowego, 5 listopada w Urzędzie Miejskim w Pszczynie, od 9.30 do 15.00, będę dyżurowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące przyłączenia do gazu i pomogą wypełnić wnioski przyłączeniowe. W Pszczynie jest wiele nieczynnych przyłączy gazowych, których aktywacja jest teraz bezpłatna. Warto więc odwiedzić Urząd Miejski w Pszczynie i dowiedzieć się jak to zrobić.

Organizatorzy akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” zapraszają również na bezpłatne badania spirometryczne. Odbędą się one 5 listopada w Urzędzie Miejskim w Pszczynie. Aby wziąć w nich udzał wystarczy zarejestować się na spirometria.erecepcja.com