przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Biblioteka w „pralni”

Biblioteka w „pralni”

23 Stycznia 2018
kategoria:
News
Biblioteka w „pralni”

Urząd Miejski przejął budynek starej pralni szpitalnej. W miejscu tym ma powstać nowa siedziba biblioteki, a także centrum organizacji pozarządowych.


W piątek 19 stycznia starosta pszczyński Paweł Sadza oraz burmistrz Dariusz Skrobol podpisali stosowne umowy. Dotychczas budynkiem administrował powiat pszczyński. W ciągu najbliższych 30 lat obiekt dzierżawić będzie gmina.


- Obiekt znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji. Mieszkańcy nie będą mieli problemów, żeby do niego dotrzeć. Tym bardziej, że placówka będzie nieco oddalona od ścisłego centrum. Pierwotnie zakładaliśmy w miejscu byłej pralni utworzyć oddziały przedszkolne. Optymalnym rozwiązaniem będzie jednak wybudowanie przedszkola na działce przy ul. Skłodowskiej, a budynku przejętym od powiatu utworzenie nowej siedziby biblioteki.
Obecnie Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna mieści się w budynku przy ul. Piastowskiej. Zaczyna tam brakować miejsca. W nowej siedzibie mieściłaby się również Biblioteka Pedagogiczna. Po wstępnych analizach zdecydowano się, żeby opracować koncepcję zagospodarowania. Burmistrz Skrobol sięgnie po środki na rewitalizację w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.


- Na pewno możliwości adaptacji budynku byłej pralni szpitalnej na cele kulturalne po stronie gminy są większe niż powiatu. Tuż obok jest możliwość budowy dużego parkingu, który w znaczący sposób ułatwi korzystanie z obiektów wokół. Kibicujemy temu pomysłowi, dlatego wydzierżawiliśmy nieruchomości za symboliczną kwotę 1 zł za rok z uwagi na ich przeznaczenie na cel publiczny - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.