przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Co dalej z budynkiem szkoły? Gmina prowadzi analizę

Co dalej z budynkiem szkoły? Gmina prowadzi analizę

20 Maja 2020
kategoria:
News
Co dalej z budynkiem szkoły? Gmina prowadzi anali

Tylko do końca obecnego roku szkolnego w kamienicy przy ulicy Batorego 24 odbywałyby się zajęcia lekcyjne. Od 1 września nie będzie już częścią Szkoły Podstawowej. W związku z tym gmina prowadzi wstępną analizę, która ma wyznaczyć nowe przeznaczenie budynku.

Budynek przy ulicy Batorego przez lata był siedzibą placówek oświatowych, między innymi Szkoła Podstawowa nr 5, Publicznego Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 1. Kolejne reformy oświaty, a także inwestycje w inne obiekty oświatowe sprawiły, że w tym roku szkolnym budynek opuszczą ostatni uczniowie.

Nowe przeznaczenie obiektu i zmiana jego charakteru jest dużym wyzwaniem. Zwrócić uwagę trzeba nie tylko na jego historię, ale także na lokalizację obiektu, jego kubaturę, unikalny charakter i architekturę. W oparciu o te dane i charakterystykę podjęte zostaną dalsze kroki celem przystosowania kamienicy.

Gmina Pszczyna rozważa obecnie kilka funkcji dla tego obiektu. Jedną z nich jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu hostel dla sportowców, którzy biorą udział w zawodach organizowanych na terenie gminy Pszczyna. W bliskim sąsiedztwie dawnego gimnazjum znajdują się jedne z największych obiektów sportowych na terenie gminy: Stadion Miejski im. Jana Larysza oraz zarządzana przez Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji hala. Organizowane w obydwu miejscach wydarzenia sportowe wielokrotnie gościły sportowców i zespoły z całej Polski. Lokalizacja bazy noclegowej w tak bliskim sąsiedztwie starego miasta w dni odbywających się imprez mogłaby dodatkowo zachęcać osoby z niej korzystające do zwiedzania Pszczyny.

To jeden z kilku wariantów branych pod uwagę. Obecnie trwa wstępna analiza możliwości dostosowania obiektu zarówno pod tym kątem, jak również na inne cele. Pamiętajmy również, że ze względu na oszczędności i zmniejszony dochód gminy Pszczyna spowodowane pandemią COVID-19, taka inwestycja jest wyłącznie rozważana, a jej ewentualne przeprowadzenie uzależnione będzie od możliwości finansowych w przyszłości. Po ustabilizowaniu sytuacji propozycja zostanie przedstawiona Radzie Miejskiej i poddana konsultacjom społecznym.