przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Nie wchodź na lód

Nie wchodź na lód

19 Stycznia 2018
kategoria:
Komunikaty i ogłoszenia

Zbliżają się ferie zimowe i sezon wędkarstwa podlodowego, a ujemne temperatury będą powodowały zamarzanie wód stojących i cieków wodnych.

Gorąco apelujemy o powstrzymanie się od wchodzenia na powierzchnię świeżo zamarzniętych akwenów!

Pokrywa lodowa będzie  przy strefie brzegowej sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już paru metrów od brzegu jej trwałość będzie drastycznie maleć!

Aby lód wytrzymał ciężar dorosłej osoby jego pokrywa musi mieć grubość przynajmniej 7 cm.

Wartość ta dotyczy  „lodu czarnego” czyli świeżego, przeźroczystego  lodu,  bez pęcherzyków powietrza, o krystalicznej strukturze, który tworzy się tworzy się w dni z temperaturami powietrza poniżej 0oC. Do grubości  tej warstwy nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego - mętno biały, nieprzezroczysty lód, powstający w wyniku topnienia górnej warstwy lodu czarnego podczas roztopów, lodu pośniegowego - jasnoszary do prawie czarnej barwy lód, tworzący się przy kolejnym topnieniu i zamarzaniu śniegu zalegającego na pokrywie lodowej.  Wymaganą grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach, w których temperatura również za dnia utrzymuje się poniżej  - 10oC.

Wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu. Wody zamarzają i odmarzają od brzegów, dlatego pamiętaj na większych akwenach lód na środku jest znacznie cieńszy niż przy brzegu. Podczas wędrówki sprawdzaj co jakiś czas grubość lodu.

 

Jeśli z jakiś powodów musisz wejść na lód na lód to:

  • poinformuj kogoś o tym gdzie idziesz i na jak długo,
  • na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie jakiejś osoby, która w razie potrzeby będzie mogła wezwać pomoc lub ci jej udzieli, jeżeli nie jesteś pewny wytrzymałości lodu nie wchodź na niego!!!
  • wchodząc na lód załóż kamizelkę ratunkową i/lub specjalny kombinezon, możesz również wziąć ze sobą długą linę, którą zwiążesz się z osobą towarzyszącą, pomoże to we wzajemnym ratowaniu się  w razie załamania tafli lodu,
  • weź ze sobą telefon komórkowy i dobrze go zabezpiecz przed zalaniem wodą (pokrowiec wodoodporny),
  • zaopatrz się w kolce pomocne przy wczołgiwaniu się na lód (dostępne w większości sklepów wędkarskich, można je również zrobić samemu np. z wkrętaków - rękojeści z zaostrzonymi końcami połączone linką zakładaną na szyję,
  • przemieszczając się po pokrywie lodowej uderzaj w nią co pewien czas, w przypadku gdy tafla pęka lub trzeszczy - wycofaj się w miarę możliwości tą samą drogą.