przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

06 Maja 2019
kategoria:
News
Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maj

W piątek 3 maja obyły się uroczystości związane z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwszej w Europie oraz drugiej na świecie. Niezwykle ważnego dokumentu w historii Polski, ustawy regulującej ustrój prawny w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Spod kościoła samorządowcy, poczty sztandarowe, przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz wojska, kombatanci,reprezentanci pszczyńskich organizacji, instytucji i związków, harcerze, klasy mundurowe przeszli pod Urząd Miejski.

- „Ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny” - tak twórcy Konstytucji 3 Maja nazwali uchwałę zasadniczą, która miała uporządkować panującą w Rzeczpospolitej sytuację. Wprowadzenie trójpodziału władzy i nowych rozwiązań miało na celu stworzenie silnego, nowoczesnego państwa w centrum Europy. Dzisiaj, dwieście dwadzieścia osiem lat od tego wydarzenia możemy stanąć i powiedzieć - jesteśmy wolnymi obywatelami Europy, jesteśmy wolnymi obywatelami Polski, jesteśmy mieszkańcami naszych regionów, które tak kochamy. - mówił w trakcie przemówienia burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- „Konstytucja 3 maja to symbol niepodległości, demokracji, sprawiedliwości. To też idea, która w najtrudniejszych momentach towarzyszyła naszym rodakom, nieustannie rozbudzając ducha patriotyzmu” - podkreślała starosta pszczyński Barbara Bandoła.

Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie oddali salwę honorową. Następnie zostały złożone wieńce pod tablicą pamiątkową na Urzędzie Miejskim.