przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Ostatni miesiąc na wymianę najstarszych kotłów - duże zainteresowanie dofinansowaniami

Ostatni miesiąc na wymianę najstarszych kotłów - duże zainteresowanie dofinansowaniami

01 Grudnia 2021
kategoria:
News
Ostatni miesiąc na wymianę najstarszych kotłów

Niespełna miesiąc pozostał do wymiany najstarszych kotłów. Zainteresowanie wymianą tzw. kopciuchów jest w ostatnich miesiącach bardzo duże i stale rośnie. Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego udzielił już ponad 7000 konsultacji w tym zakresie, a gmina znajduje się czołówce najaktywniejszych samorządów. Zwiększona została także liczba ekopatroli. Strażnicy do każdej kontroli podchodzą indywidualnie i wspólnie z urzędnikami informują o możliwych dofinansowaniach.

- Czyste powietrze to coś, co nas wszystkich dotyka i coś, na co wszyscy mamy realny wpływ - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy zdecydowali się na wymianę źródeł ciepła. To bardzo ważna decyzja. Zachęcam też wszystkie te osoby, które jeszcze tego nie zrobiły - wymieńmy kopciuchy, aby normalnie żyć! - dodaje.

Burmistrz zaznacza, że od 2016 roku, czyli od pierwszego raportu WHO, który uwzględniał Pszczynę, w gminie prowadzonych jest szereg programów, które pozwalają pozyskać dofinansowanie wymiany kotłów i termomodernizacji. - Czyste Powietrze, PONE, STOP SMOG i Program Pilotażowy dla budynków wielorodzinnych. Przygotowaliśmy także projekt „Słoneczna Gmina Pszczyna”, który jest wsparciem dla osób inwestujących w fotowoltaikę - wymienia. - Chciałbym, aby w najbliższym czasie realizacja tych programów dała nam jak najwięcej czystych dni w zimie i okresie grzewczym - zaznacza Dariusz Skrobol.

Duże zainteresowanie wymianą kotłów ma swoje potwierdzenie w liczbie kontaktów z Referatem ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

- Dziennie Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie odwiedza kilkudziesięciu mieszkańców. Ponadto codziennie przeprowadzamy kilkadziesiąt rozmów telefonicznych. Od początku roku udzieliliśmy ponad 7000 konsultacji - informuje Magdalena Polok, kierownik referatu.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w liczbie złożonych wniosków. - W trzecim kwartale tego roku gmina Pszczyna znalazła się wśród najaktywniejszych samorządów w programie Czyste Powietrze. W ciągu trzech miesięcy mieszkańcy złożyli blisko 300 wniosków tylko w tym programie. Od początku roku wniosków jest już ponad 800 - wylicza Magdalena Polok. - Dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie w to, aby powietrze w naszej gminie było coraz lepsze. Zapraszam wszystkich do współpracy - zaprasza do punktu zlokalizowanego przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie.

O tym, że z końcem roku upływa termin najstarszych kotłów przypomina także straż miejska. Jesienią do ekopatroli dołączyli urzędnicy z innych komórek Urzędu Miejskiego w Pszczynie: Wydziały Ochrony Środowiska, Referatu Zarządzania Kryzysowego i wspomnianego Referatu ds. Jakości Powietrza.

- Urzędnicy pomogą wypełnić wnioski, udzielą informacji dotyczących dotacji i realizowanych programów i Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - zapowiada komendant SM Artur Krzyżaniak. Jak dodaje, w całej gminie dotychczas straż przeprowadziła już ponad 1300 kontroli. Dodaje, że równocześnie strażnicy realizują inne swoje zadania związane między innymi z pomocą osobom bezdomnym, wyłapywaniem bezdomnym zwierząt czy likwidacją dzikich wysypisk śmieci.

Komendant podkreśla, że strażnicy podczas interwencji spotykają się z różnymi sytuacjami. - Niejednokrotnie spotykamy się z trudnymi sytuacjami finansowymi mieszkańców, spowodowanymi chorobą czy inną sytuacją w rodzinie, dlatego do każdej kontroli podchodzimy indywidualnie - mówi Artur Krzyżaniak.

Jak wskazuje, zgodnie z rekomendacją Śląskiego Związku i Gmin Powiatów, z wytycznych której korzystają też między innymi Katowice i Rybnik, ekopatrole weryfikują sytuację materialną mieszkańców, podpisane umowy przyłączeniowe czy wpłacony zadatek na zakup i montaż kotła. - Są to okoliczności łagodzące, które mają wpływ na nasze decyzje - opisuje Artur Krzyżaniak.

Straż miejska zachęca do przekazywania informacji telefonicznie pod całodobowym numerem dyżurnego - 32 2104373 oraz na stronie www.smog.pszczyna.pl.