przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pszczyńskie Spotkania z Przygodą 24-26.03.2017

Pszczyńskie Spotkania z Przygodą 24-26.03.2017

23 Marca 2017
kategoria:
News
Pszczyńskie Spotkania z Przygodą 24-26.03.2017

plakatJuż po raz szósty zapraszamy na Pszczyńskie Spotkania z Przygodą. W dniach 24-26 marca 2017r. Pszczyńskie Centrum Kultury będzie gościć alpinistów, himalaistów, żeglarzy, podróżników i wielu innych ciekawych gości. W programie także projekcje filmowe nagrodzone na festiwalu - Przegląd Filmów Górskich z Lądka Zdrój. 

PROGRAM

PIĄTEK - 24.03.2017 - PCKul

 • 16.30 - wystawa Piotr Sopczyński "MOJE HIMALAJE"
 • 17.00 – 17.50 - Piotr Sopczyński - Trzy zimowe wyprawy w Himalaje: Nanga Parbat, Makalu, Broad Peak
 • 17.55 – 18.45 - Marcin Czosnowski - Motocyklowa wyprawa do Iranu - kraj dobrych ludzi i kolorowych dywanów
 • przerwa
 • 19.00 - Adam Bielecki - "od Beskidów po Hiamalaje"

SOBOTA - 25.03.2017 - PCKul

 • 12.30 – 13.17 - Citadel (47min)
 • 13.18 – 13.40 - Dymus Dokument (22min)
 • 13.41 – 14.33 - Island of Marble Glaciers (52min)
 • 14.34 – 14.53 - Kanczendzonga (19min)
 • 14.54 – 15.12 - Korona Warszawy. Prawdziwa Historia (18min)
 • przerwa
 • 15.45 – 16.40 - Danuta Piotrowska - Historia Kobiecej wyprawy sportowo-trekingowej na lodowiec Sosbun
 • 16.45 17.40 - Bartosz Czarciński -
 • przerwa
 • 18.00 18.55- Bogusław Magrel - Gór mi mało
 • 19.00 - Denis Urubko - Celem jest szczyt

NIEDZIELA - 26.03.2017 - PCKul

 • 11.45 – 12.40 - K2 and the Invisible Footman (55min)
 • 12.41 – 13.40 - Kajakiem przez Życie (59 min)
 • 13.41 – 14.33 - Mój Czas (52min)
 • przerwa
 • 15.00 - 15.50 - Jerzy Wierzbicki - Projekt "Bliski Wschód"
 • 15.55 - 16.45 - Maciej Sokołowski - "Uchodźcy"
 • Przerwa
 • 17.00 - Szymon Kuczyński - Łupianką dookoła świata - Maxus Solo Around

PROJEKCIE FILMOWE

 1. Citadel, 47min.,
  Alastair Lee / Posing Productions; Wielka Brytania
  Nazwany "Bogiem Gór" szczyt The Citadel wyrasta na 3000 metrów z dziewiczego zakątka Alaski, jakim są Neacola Mountains. Ze względu na słabe warunki pogodowe i odległe położenie, rejon ten jest w więkoszości niezbadany. Matt Helliker i Jon Bracey są jednym ze znanych brytyjskich zespołów wspinaczkowych i mają na koncie wiele świetnych dróg w Wielkiej Brytanii, Alpach i górach wysokich. Tym razem chcą zrobić pierwsze przejście niezwykłej północno-zachodniej grani, o długości 1200 metrów. Twórca filmów górskich Alastair Lee przyłącza się do projektu z zamiarem sfilmowania trudnego alpejskiego wspinania w zupełnie nowy sposób. Dzięki technologii Cineflex i innowacyjnej wizji reżysera, efekt końcowy jest niewiarygodny - to nowy wymiar filmu górskiego, fantastyczne przeżycie wizualne. Również narracja jest mocną stroną filmu, opartą na bohaterach, którzy zmagają się z przeszkodami i trudnościami, nadziejami i rozczarowaniami. Okazuje się, że jak zawsze sukces jest strzępkiem wyrwanym ze szczęk porażki.
 2. Dymus Dokument, 22 min
  Krzysztof Zaniewski / Chrisactive; Polska
  Każdy biegacz biorący udział w zawodach marzy o zdjęciu wykonanym przez Piotra Dymusa. Nie każdy jednak wie, kim jest Piotr i jak wygląda jego praca. Wybitny fotograf sportowy. Laureat konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. Pasjonat swojej pracy. Znana i ceniona postać w środowisku sportowym i nie tylko. Historia toczy się na tle jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń biegowych w Polsce - Biegu Ultra Granią Tatr. Poznajemy osobę Piotra, jego sportową przeszłość i pełną pasji drogę do realizacji marzeń zawodowych.
 3. Island of Marble Glaciers, 52min
  Luc-Henri Fage; Francja
  Wyobraź sobie bezludną wyspę na krańcach chilijskiej Patagonii, na 52 stopniu szerokości geograficznej południowej. Wyspę nawiedzaną przez sztormowe wiatry i zatapianą przez ulewne deszcze. Żeby w ogóle chcieć spojrzeć na tę stertę wapiennych skał, trzeba być rozbitkiem, wariatem ... albo grotołazem. Bo kto mówi "wapień", mówi jaskinie, leje krasowe, podziemne rzeki. Jako cel swojej ósmej już wyprawy do chilijskiej Patagonii, ekipa Centre Terre wybrała kolejny raz wyspę Diego de Almagro, którą zaczęła badać w 1997 roku. Misja nie należy do łatwych. Na początku trzeba zbudować budynek o powierzchni 45 m2, który będzie centrum dowodzenia i sercem bazy. Będzie tam mieszkać 20 członków wyprawy - Francuzi i Chilijczycy, grotołazi i naukowcy, weterani i nowi. Mimo silnych sztormów, ekipa zaczyna eksplorować wyspę i jej jaskinie, nurkuje w wywierzysku. Trudności się piętrzą, ryzyko nie daje o sobie zapomnieć - zdarza się nawet wypadek, który mobilizuję całą ekipę na 3 dni akcji ratunkowej. Nagrodą są odkrycia i to w wyjątkowych okolicznościach surowej i dzikiej przyrody. Niezwykła naukowa przygoda, opowiedziana przez jednego z członków wyprawy.
 4. K2 and The Invisible Footman, 55 min
  Iara Lee / Caipirinha Productions; Pakistan/Stany Zjednoczone
  W filmie "K2 i niewidzialni tragarze" reżyser Iara Lee i jej zespół dokumentuje życie tragaczy z rejonu Gilgit-Baltistan w Pakistanie. To dzięki tym cichym bohaterom możliwe są wejścia na K2, drugi co do wysokości szczyt świata. W zapierającej dech scenerii film pokazuje odwagę i codzienne poświęcenie niedocenionych tragarzy. Jest jednocześnie świeżym spojrzeniem na Pakistan, zwykle pokazywany w światowych mediach jako kraj konfiktów i zamachów.
 5. Kajakiem przez życie, 59min.
  Jerzy Porebski/Arctica Production; Polska
  "Kajakiem przez życie" to opowieść o uporze, przezwyciężaniu przeszkód i determinacji w dążeniu do wyznaczonego celu kolejnych pokoleń członków Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze AGH z Krakowa.
  Przez ponad cztery dekady Bystrzacy zapisali kilka kart historii eksploracji rzek górskich. W świecie znani są ze spektakularnych wypraw na dziesiątki rzek niemal wszystkich kontynentów. Colca, Amazonka, Źródła Nilu, Colorado, rzeki Himalajów i Australii, trudne rzeki Europy - to ich znaki firmowe.
 6. Kanczendzonga, 19 min.
  Krystyna Rachwał; Polska
  Wiosna. Słońce. Himalaje i 8586 m n.p.m. Kanczendzonga. Adam Bielecki, po roku przerwy od gór wysokich, zostaje zaproszony przez Denisa Urubkę na wiosenną wyprawę na ośmiotysięcznik. Film porusza temat pokory wobec natury, poskromienia własnego ego i pokazuje, że do odejścia od celu potrzeba tyle samo siły, co do jego realizacji.
 7. Korona Warszawy. Prawdziwa Historia, 18 min.
  Jan Mencwel i Szczepan Żurek; Polska
  Nic nie zapowiadało, że ta zima będzie przełomowa w historii Polskiej Wspinaczki Nizinnej. Tymczasem w lutym 2015 roku pięciu śmiałków porwało się na coś, co do tej pory wydawało się nieosiągalne dla zwykłego człowieka. Zdobyć mityczną Koronę Warszawy w jednym sezonie zimowym ? to czyste szaleństwo, kompletny absurd i totalna fikcja.Co naprawdę zdarzyło się pod Kopą Cwila? Co czuli wspinacze po zdobyciu Góry Gnojnej? Dlaczego wydarzenia, które miały miejsce podczas wspinaczki na Monte Kazury zmieniły na zawsze ich życie? Trzeba było czasu, aby bohaterowie historycznej ekspedycji odważyli się stanąć przed kamerą i wyjawić całą prawdę.
  "Korona Warszawy: Prawdziwa Historia" to zapis zmagań człowieka z naturą i własnymi słabościami. Trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni, braterstwie liny, woli walki, a także poświęceniu i samotności. Dokument pokazujący prawdziwą naturę człowieka postawionego przed ekstremalnym wyzwaniem. Portret zbiorowy pokolenia wspinaczy tak zwanej nowej fali.
 8. Mój czas, 52 min.
  Jan Wierzejski; Polska
  Bohaterka? filmu jest Magda Ła?czak - wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest 100 km. Kamera podąża za Magdą, śledząc jej zmagania, przygotowania i treningi. Uczestniczy w zawodach w Polsce, Hiszpanii i Francji. ,,Mój czas" to film zarówno o bieganiu, jak i o dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.

 Naszymi gośćmi będą:

 1. Adam Bielecki
  • Tytuł prezentacji: "Od Beskidów po Himalaje"
  • Biografia: 33 lata. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 18 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestizowy portal amerykanski explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosne 2014 roku wzial udzial w zakończonej sukcesem wyprawie na północną scianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.
 2. Denis Śrubko
  • (ur. 29 lipca 1973 w Niewinnomyssku) - rosyjski wspinacz, himalaista. Z zawodu oficer w armii kazachskiej, filmowiec. Bez użycia butli tlenowych zdobył Koronę Himalajów jako piętnasty człowiek w historii, oprócz tego dokonał 10 wejść na szczyty siedmiotysięczne i 34 wejścia solowe. W latach 1998-2001 był wybierany najlepszym alpinistą w Kazachstanie, a w latach 1997-99 zwyciężał zawody na szybkość rozgrywane na górze Amangelda. W 1999 w ciągu 42 dni zdobył wszystkie pięć szczytów wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery. Jego partnerami wspinaczkowymi byli między innymi Simone Moro, Siergiej Samojłow.
  • Osiągnięcia wspinaczkowe:
   • 1991 - Biełucha - wejście solowe
   • 1992 - Kluczewska Sopka - zimowe wejście solowe
   • 1992 - Aksu (5355 m n.p.m.) - wejście solowe
   • 1993 - Marmurowa Ściana (6400 m n.p.m.)
   • 1993 - Chan Tengri - dwukrotne wejście na szczyt
   • 1993 - Pik Ordjonikidze - wejście solowe północną ścianą
   • 1994 - Svobodnoj Korei (4740 m n.p.m.) - wejście północną ścianą
   • 1994 - Uchitel (4045 m n.p.m.) - wejście solowe południowo-zachodnim żebrem
   • 1994 - Marmurowa Ściana
   • 1994 - RGO (6500 m n.p.m.) - wejście zachodnim żebrem
   • 1995 - Marmurowa Ściana - trawers
   • 1995 - Chan Tengri
   • 1997 - Pik Majakowskiego - solowe wejście południowo-zachodnią ścianą
   • 1998 - Aleksander Blok (5250 m n.p.m.) - lider zimowego wejścia zachodnią ścianą
   • 1999 - Svobodnoj Korei - lider zimowego wejścia północną ścianą
   • 1999 - zdobycie wszystkich szczytów wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery w ciągu 42 dni
   • 2000 - zwycięstwo w konkursie najszybszego zdobycia Chan Tengri z czasem 13 godzin 40 minut
   • Korona Himalajów:
    • 24 maja 2000 - Mount Everest bez tlenu
    • 23 maja 2001 - Lhotse
    • 13 sierpnia 2001 - Gaszerbrum I
    • 20 sierpnia 2001 - Gaszerbrum II
    • 13 maja 2002 - Kanczendzonga
    • 25 października 2002 - Shishapangma
    • 17 czerwca 2003 - Nanga Parbat drogą Kinschofera
    • 18 lipca 2003 - Broad Peak
    • 30 maja 2004 - Annapurna
    • 25 lipca 2005 - Broad Peak - nową drogą
    • 25 kwietnia 2006 - Manaslu
    • 8 maja 2006 - Manaslu - nową drogą
    • 2 maja 2007 - Dhaulagiri
    • 2 października 2007 - K2
    • 12 maja 2008 - Makalu
    • 9 lutego 2009 - Makalu - pierwsze zimowe wejście (wraz z Simone Moro)
    • 11 maja 2009 - Cho Oyu - nową drogą.
 3. Marcin Czosnowski - podróżnik, wraz z żoną ruszyli motocyklem do Iranu.
  "Grażyna i Marcin Czosnowscy - ona rodowita pszczynianka, on z Poznania wielki fan Pszczyny. Łączy ich miłość, zamiłowanie do krewetek i dalekich podróży.
  Jest jeszcze trzeci członek zespołu - motocykl - niezawodna Honda Africa Twin.
  Zaprezentują Państwu relację z motocyklowej wyprawy do Iranu - kraju dobrych ludzi i kolorowych dywanów"
 4. Szymon Kuczyński - Skipper, regatowiec, instruktor żeglarstwa. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu w tym wyprawy "Maxus Solo Around".
  Maxus Solo Around - Puffinem dookoła świata Po rejsie łupinką przez Atlantyk Szymon nie mógł długo usiedzieć w domu. Na malutkim mazurskim jachcie Atlantic Puffin (6,36) wypłynął bez silnika w samotny rejs dookoła świata. W czasie 16 miesięcy pokonał ponad 28 tys mil morskich, 266 dni spędził na oceanie z kilkoma krótkimi przerwami. Zmagał się z różnymi warunkami pogodowymi - od okresów długiej ciszy na Pacyfiku (kiedy zawzięcie wiosłował prowizorycznymi wiosłami) do bardzo ciężkich sztormów, w których stracił m.in. autopilota i telefon satelitarny. "Fale miały 7-9m. Na niebie słonce, a dookoła zieleń walczyła z bielą. Gdy trafiłem na łamiący się grzywacz to po prostu kładłem się płasko i trzymałem by mnie nie zmyło za burtę. Wiało 45-50 węzłów...". W czasie rejsu odwiedził 8 miejsc - m.in. Panamę, Markizy, Australię, Wyspę Bożego Narodzenia. 4 marca 2016 zamknął okołoziemską pętlę wpływając do portu w Las Palmas skąd wyruszył 1,5 roku wcześniej.
 5. Bogusław Magrel - alpinista, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego, dyrektor programowy Festiwalu "Karkonoskie Dni Lajtowe", absolwent Wydziału Prawa i Administracji UŚ, studia podyplomowe UW oraz UJ, Wyróżnienie za film "Droga na ośmiotysięcznik" I Festiwal Filmów Górskich w Bielsku Białej, 2006.
  • Doświadczenie górskie:
  • Himalaje:
   • Cho Oyu (8201 m), bez tlenu,
   • Shisha Pangma Central (8008 m), bez tlenu,
   • Ama Dablam (6856 m),
   • Island Peak (6189 m), dwukrotnie,
  • Pamir:
   • Pik Lenina (7134 m),
   • Tien Szan:
   • Chan Tengri (7010 m), dwukrotnie,
   • Pik Pobiedy West - (6918 m),
  • Andy:
   • Aconcagua (6962 m), dziewięciokrotnie, w tym styl alpejski,
   • Chimborazo (6275 m), czerokrotnie, w tym solo,
   • Huyana Potosi (6068 m),
   • Chachami (6075 m),
   • Cotopaxi (5897 m) czterokrotnie, w tym solo,
   • Ilinizas (5134 m), czterokrotnie,
   • Cayambe (5790 m),
   • Pico Bolivar - (5005 m),
  • Kaukaz:
   • Elbrus (5642 m), dziesięciokrotnie,
   • Kazbek (5047 m),
   • Uszba (4696 m) 50 m od szczytu,
  • Ałtaj:
   • Biełucha - (4506 m),
   • Pik Bierielskiego - (4045 m),
  • Alpy:
   • 141 wejść na czterotysięczniki, w tym Matterhorn, Mont Blanc, Liskamm, Dufor, Nordend, Dom, Zinalrothorn, Mont Maudit, inne,
   • Eiger (3970 m),
  • ponad to:
   • Denali (6134 m), Alaska,
   • Mount Barille (2450 m), Alaska, solo,
   • Pico de Orizaba (5642 m),
   • Demawend (5671 m), Góry Elburs, czterokrotnie,
   • Jebel Toubkal (4167 m), Atlas Wysoki, czterokrotnie,
   • Kilimandżaro (5895 m), dwukrotnie,
   • Mount Kenia, Batian (5199 m), Nelion (5188 m), Point John (4883 m),
   • Margherita (5109 m), Góry Księżycowe,
   • Kluczewska Sopka (4750 m), Góry Wschodnie, Kamczatka,
   • Ras Dashen (4538 m), Góry Simien, dwukrotnie,
   • Kina Balu (4090 m), Borneo,
   • Mt Fuji (3775 m), czterokrotnie,
   • Okuhodake (3193 m), Yarigatake,(3190 m), Kitadake (3190 m), Alpy Japońskie,
   • Góry Żółte, Chiny,
   • Góra Kościuszki (2228 m), Australia,
   • Jebel um Addami (1790 m).
  • Tatry:
   • drogi do VI stopnia, latem,
   • lód WI 5.
 6. Danuta Piotrowska - Ulubionym tematem prac fotograficznych są zapisy z licznych podróży, fotografia przyrodnicza oraz ludzie, a w szczególności dzieci.
  • W góry Sosbun (Pakistan, Karakorum) z 2011 r. - wyprawa kobieca
  • W dniu 28 sierpnia 2011 r. wyruszyła z Warszawy 8-mio osobowa kobieca wyprawa, która miała dwa zrealizować dwa cele:sportowy i trekingowy.
   Celem sportowym było dotarcie w rejon lodowca Sosbun,w Karakorum Centralnym (Baltistan), wybór miejsca i założenie bazy oraz rozpoznanie mało znanego terenu wspinaczkowego.
   Po wejściu aklimatyzacyjnym na szczyt pięciotysięczny sporządzono dookolną dokumentację fotograficzną. Na tej wysokości, przy dobrej pogodzie, uzyskano doskonały wgląd na zwieńczające rejon turnie skalne i szczyty, a także lodowce i lodowczyki w bocznych dolinach. Pozwoliło to stwierdzić, że otoczenie lodowców North i South Sosbun daje nie tylko możliwości zdobycia skrajnie trudnych ścian i turni, ale także pozwala wejść na niezdobyte dotąd szczyty sześciotysięczne drogami o umiarkowanych trudnościach.Drugim, dodatkowym celem wyprawy, było trekingowe dojście, przez lodowiec Baltoro i lodowiec Concordia,do bazy pod K2 i stamtąd pod kopiec Gilkey?a, aby umieścić na nim tablicę pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Piotrowskiemu. W 1986 r. zginął on, w czasie zejścia - po zdobyciu nową drogą, w stylu alpejskim - szczytu K2. Na wierzchołku stanął w zespole z Jerzym Kukuczką.
   Tablicę ufundował Alpinistyczny Klub Eksploracyjny w Sopocie, a akcję dofinansowała Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
  • Skład wyprawy
   • Grupa sportowa: Paulina Janczar, Joanna Nowosadzka, Danuta Przybylska, Bernadeta Szczepańska, Danuta Wach (kierownik)
   • Grupa trekingowa: Anna Kladzińska, Irena Kladzińska-Wituska, Danuta Piotrowska
   • Ponadto: Hassan - przewodnik, Ishaq Muhammad Akhond - kucharz, Nawaz Shigri - pomocnik
   • Czas trwania wyprawy: od 28 sierpnia do 5 października 2011 r.
   • Trasa wyprawy: Warszawa-Islamabad, Chilas, Skardu, Hoh, Askole, lodowiec Baltoro, lodowiec Concordia, kopiec Gilkey?a, powrót tą samą trasą do Chilas, dalej przez przełęcz Pass Babu do Islamabadu, Warszawa
   • Niespodziewana, nagła śmierć Bernadety Szczepańskiej zakończyła działalność wspinaczkową wyprawy.
    Źródło: http://danutapiotrowska.pl/2012/03/kalendarium-wyprawy/ 
 7. Bartosz Czarciński - kapitan, kaliski żeglarz, który zamierzał samotnie opłynąć świat dookoła.
 8. Piotr Snopczyński - Jest alpinistą, himalaistą, brał udział w wielu wyprawach na szczyty ośmiotysięczne, w tym w ekspedycjach Andrzeja Zawady. Mieszka w Świdnicy na Dolnym Śląsku, gdzie organizuje "Dni Gór". W latach 1998-2002 był wiceprezesem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Latem 2014 r. wziął udział w narodowej wyprawie na K2, organizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu "Polskie Himalaje".
  • Ważniejsze wyprawy Piotra Snopczyńskiego: 1984 - Karakorum, Latok II (7108 m); 1985 - Latok I (7151 m); 1991 - Rakaposhi (7788 m); 1991 - Mount Everest (8848 m), 1993 - Gasherbrum II (8035 m), 1996 - K2 (8611 m), 1997 - Mount Everest (8848 m), 1998/99 - Nanga Parbat (8126 m), 2000/2001 - zimowa wyprawa na Makalu (8485 m), 2005 - Gasherbrum II, 2006 - Shisha Pangma (8027 m), samotne wejście na wierzchołek, 2006 - Aconcagua, 2007 - Broad Peak (8047 m), 2007 - Tilitso Peak (7134 m), 2008 - Dhaulagiri (8167 m), 2009 - Broad Peak, 2012 - Manaslu (8156 m), 2013 - zimowa wyprawa na Broad Peak, 2013 - Manaslu, 2014 - K2.
 9. Maciej Sokołowski - Organizator Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdrój i paru innych wydarzeń kulturalno - sportowo - skandalicznych. Gospodarz w schroniskach w Górach Stołowych. Felietonista i komik z zamiłowania. Raz dla żartu poszedł w góry i tak już zostało.
  Jagoda Skarżeńska - analityk w podróży. Wiecznie rozdarta pomiędzy morzem a górami, korpo-pracą a podróżami, romantyzmem a śląskim pragmatyzmem. Na żadnych studiach nie nauczyła się tyle, co na targu w Marrakeszu, obrzezaniu w Rijadzie, u fryzjera w Pnom Phen czy w kondukcie w Varanasi. Wierzy, że w każdym czai się coś ładnego i od każdego trzeba się uczyć.
  Uchodźcy - To nie był typowy pokaz zdjęć z urlopu.
  Pojechaliśmy do Suboticy w Serbii, gdzie znajduje się brama do raju. Rajem jest Unia Europejska, a pukającymi do jej bram... uchodźcy z Bliskiego Wschodu.
  Pojechaliśmy zobaczyć, spróbować zrozumieć, bo patrzenie oczyma mediów to patrzenie przez krzywe zwierciadło.
  Zobaczyliśmy i chcemy to pokazać Wam.
  Bez naszych ocen i sądów - każdy zdanie musi wyrobić sobie sam.
 10. Jerzy Wierzbicki - podróżnik, z wykształcenia archeolog Bliskiego Wschodu.
  Fotograf dokumentalista,Od polowy lat 90-tych dokumentował zmiany społeczne i ekonomiczne w Gdańsku. W 2005 roku nakładem wydawnictwa Fine Grain z Kielc ukazuje się pierwszy album autorski pt. "Gdańsk Suburbia".
  W 2001 roku rozpoczyna prace nad dokumentalnym projektem o Górnym Śląsku, zakończonym w 2005 roku i wystawianym pod tytułem "Postindustrial Silesia". Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej, m.in "Newsreportaż" Newsweek Polska (2002), Polska Fotografia Prasowa (2003) Konfrontacje Gorzowskie (2004, 2016) czy "Humanity Photo Award Pekin Chiny (2004, 2014).
  Członek kilku misji polskich i zagranicznych archeologicznych pracujących na Bliskim Wschodzie w latach 1999-2015
  Fotografie Jerzego Wierzbickiego były prezentowane m.in: w Gdańskiej Galerii Fotografii (1999, 2008) Galerii "pf" w Poznaniu (2002) Galerii "Pusta" w Katowicach (2005), berlińskiej galerii Imago Fotokunst (2004) oraz w Side Gallery w Newcastle UK (2007), Zamek Ujazdowski w Warszawie (2012). Fotografie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Sułtanatu Omanu i Izraela.
  Od 2007 do 2015 roku mieszkał i pracował jako fotograf w Sułtanacie Omanu. Związany początkowo z gazetą "Times of Oman" oraz arabską "Al Shabiba" w 2009 roku przechodzi na stałe do anglojęzycznego "Y Magazine" w którym pracuje następne 5 lat.
  Od drugiej połowy 2011 roku prowadził ekspedycje na największą piaszczystą pustynię świata ?The Empty Quarter" (Ar Rub Al Khali) Publikacje na łamach. Y Magazine, Times of Oman, Al Shabiba, Newsweek Polska, MiddleEastEye, BBC news, Kwartalnik Fotografia, Pozytyw, National Geographic Traveler, B&W Magazine, Outdoor UAE, Lotus24, Wyprawy4x4, Podróże.pl i wielu innych.
  Od 2011 Członek rzeczywisty American Society of Media Photographers (asmp.org). Mieszka w Poznaniu od polowy lat 90?tych www.jerzywierzbicki.com www.discoveroman.eu  

Projekt "Bliski Wschód" jest syntezą ponad dekady mojej pracy w krajach takich jak Syria, Irak, Oman, Emiraty Arabskie, Turcja czy Egipt. Ukazuje świat orientu, jaki odszedł w przeszłość zniszczony przez toczącą się od wielu lat wojną domową głównie w Syrii i Iraku, oraz wpływu tych konfliktów na rozwój wielu innych i spokojnych państw Bliskiego Wschodu. Ważną częścią tej prezentacji są fotografie jakie wykonałem w Iraku w 2003 roku kilka miesięcy po inwazji amerykańskiej na ten kraj, co w moim przekonaniu było katalizatorem obecnych dramatów jakie przeżywają mieszkańcy arabskiego orientu. Fotografie z Omanu, ukazujące pustynię "Empty Quarter" jako "esencję" i kolebkę arabskiej kultury dopełniają obrazu krajów Bliskiego Wschodu pokazując ich złożoność kulturową i społeczną.