przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Rower miejski dojechał do Pszczyny

Rower miejski dojechał do Pszczyny

22 Marca 2017
kategoria:
News

Przed długim majowym weekendem w Pszczynie zostanie uruchomiona wypożyczalnia rowerów miejskich. Na czterech stacjach znajdzie się w sumie 40 rowerów.

Pilotażowy program uruchomiony zostanie na pięć miesięcy. Miejski rower będzie można wypożyczać do końca września. Stacje rozlokowane zostaną przy dworcu PKP, na pszczyńskim rynku, osiedlu Piastów oraz przy Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. W przypadku, gdyby na którejś ze stacji nie było zainteresowania wypożyczaniem sprzętu, wówczas zostanie ona przeniesiona do innej lokalizacji.

Każda stacja wyposażona zostanie w dziesięć rowerów i dwanaście miejsc postojowych. Umożliwi to pozostawienie roweru nawet w przypadku, gdyby wszystkie stały w danym punkcie. W sytuacji, kiedy wszystkie miejsca będą zajęte, użytkownik korzystając z dodatkowego zabezpieczenia przypnie rower do trwałych elementów stacji.

- W okolicy mamy mnóstwo ciekawych miejsc, które można odwiedzić organizując wycieczki rowerowe. Wypożyczalnia ułatwi również przemieszczanie się po samym mieście. Na bieżąco będziemy monitorowali, jakie jest zainteresowanie i ruch rowerów między stacjami. Dzięki temu, że pierwsze pół godziny będzie darmowe, przewidujemy większy ruch na krótkich odcinkach. Jeżeli system się sprawdzi to będzie funkcjonował w kolejnych latach – powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Operator na bieżąco będzie serwisował sprzęt. W momencie, kiedy przez dłuższy czas na danej stacji nie będzie rowerów, obsługa systemu zadba o to, aby dowieźć je z innych stacji.

Ważną kwestią jest również system wypożyczania. Użytkownik, który zarejestruje swoje konto i dokona odpowiedniej przedpłaty, będzie mógł wypożyczyć rower korzystając jedynie z telefonu komórkowego. W pierwszych dniach po uruchomieniu wypożyczalni planowana jest akcja informacyjna. Przy każdym punkcie stać będą wyszkolone osoby, które zainteresowanym osobom opowiedzą o tym, jak działa pszczyński system.
Obecnie Urząd Miejski szuka zainteresowanego operatora. Ogłoszono przetarg na wykonanie usługi.