przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Rozmowy i refleksja wokół jakości edukacji w Gminie Pszczyna

Rozmowy i refleksja wokół jakości edukacji w Gminie Pszczyna

30 Listopada 2017
kategoria:
News
Rozmowy i refleksja wokół jakości edukacji w Gm

Od kilku lat Gmina Pszczyna organizuje dla nauczycieli, uczniów i rodziców otwarte wykłady w ramach Forum Edukacyjnego. W spotkaniach uczestniczą również przedstawiciele instytucji edukacyjnych oraz organizacji działających na rzecz edukacji. 

Założeniem Forum Edukacyjnego  jest  tworzenie przestrzeni do stworzenia  szerokiej  koalicji ludzi i instytucji, którzy wspierają działania edukacyjne w naszych placówkach. Dotychczas odbyły się 4 edycje Forum Edukacyjnego.

  • I Forum 2014 r.„ Zasoby edukacyjne powiatu pszczyńskiego. Instytucje lokalne działające na rzecz edukacji”
  • II Forum 2015 r. „Kompetencje oczekiwane przez pracowników lokalnego rynku pracy”
  • III Forum 2016r. „Kształtowanie kompetencji kluczowych w naszych szkołach”
  • IV Forum 2017r. „Pan daltoński-od nauczania do uczenia się”

Ponadto Gmina Pszczyna uczestniczy w projekcie MEN realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.   

Koordynatorami projektu są Pani Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza i radna Maria Szostak. Koordynatorzy uczestniczyli w szkoleniach w wymiarze 15 dni, których celem było przegotowanie planu strategicznego doskonalenia pracy pszczyńskich placówek oświatowych, opracowania działań i zasad ich finansowania. W opracowaniu założeń planu doskonalenia uczestniczyło całe środowisko edukacyjne naszej gminy. 16 września 2017r. odbyło się w gronie nauczycieli, rodziców i instytucji edukacyjnych I spotkania dialogowe - Szczere rozmowy o edukacji”. Efektem tego spotkania było wskazanie priorytetów doskonalenia naszych placówek. Po opracowaniu propozycji planu strategicznego przez koordynatorów projektu 9 listopada 2017 odbyło sie II spotkanie dialogowe, służące ustaleniu działań w szkołach i przedszkolach, które wpłyną na kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów. Drugie spotkanie odbywało się pod hasłem „Jakość, to sposób myślenia, który powoduje, że poszukuje się najlepszych rozwiązań” Działania, zaplanowane w naszych placówkach będą realizowane w ramach procesowego wspomagania organizowanego przez PPP w Pszczynie

Uczestnicy spotkań z wielką troską rozmawiali o potrzebie organizacji procesów edukacyjnych we współpracy z rodzicami i instytucjami lokalnego środowiska.

Oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem i potwierdzały sens dialogu w działaniach na rzecz edukacji.

W imieniu organizatorów składamy Państwu serdeczne podziękowania za gotowość, otwartość i czas poświęcony dla jakości naszej przyszłości.