przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym

Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym

29 Maja 2019
kategoria:
News
Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozs

W środę 29 maja, przypada Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego (MSIF) a celebrowane przez krajowe towarzystwa zrzeszające chorych na SM i ich bliskich.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących w światowej populacji chorób układu immunologicznego. Nazwa pochodzi od „rozsiania” zaburzeń w różnych miejscach układu. Choroba ta polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. W zależności od miejsca powstania stwardnienia, dana funkcja organizmu zostaje zaburzona lub wstrzymana.

W Polsce choruje na nią 45 000 ludzi, na świecie blisko 2,5 milionów. Diagnoza stawiana jest najczęściej wśród osób w przedziale wiekowym 20- 40 lat, dlatego nazywana jest chorobą młodych dorosłych. Wśród zdiagnozowanych 6 na 10 pacjentów to kobiety. Choroba obecnie uznawana jest za nieuleczalną, ale dzięki odpowiedniej terapii lekowej, zdrowemu stylowi życia i wdrażaniu leczenia objawowego, pacjenci mogą spowalniać jej przebieg.

Należy pamiętać, że w środowisku lokalnym również możemy zetkną się z osobami chorymi na stwardnienie rozsiane. Trzeba ich wspierać i pomagać w walce z chorobą.

Wszystkim chorym w tym szczególnym dniu życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, wytrwałości i cierpliwości w znoszeniu trudów życia codziennego, nadziei, optymizmu oraz wewnętrznej pogody ducha w przyjmowaniu wszystkiego, co wiąże się z chorobą.

 

Źródła:

https://www.ptsr.org.pl/aktywnosc_fizyczna,399.asp

https://www.ptsr.org.pl/dieta,319.asp

https://ptsr.org.pl/swiatowy_dzien_stwardnienia_rozsianego_ms_world_day_.html

https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-swiadomosci-o-stwardnieniu-rozsianym https://www.ptsr.org.pl/stwardnienie_rozsiane,czym_jest_sm,102.asp

http://www.sm-walczosiebie.pl/ms-day-201/

https://www.ptsr.org.pl/stwardnienie_rozsiane,czym_jest_sm,102.asp