przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Trwa budowa przedszkoli w Piasku i Porębie – będą kolejne

Trwa budowa przedszkoli w Piasku i Porębie – będą kolejne

13 Marca 2017
kategoria:
News
Trwa budowa przedszkoli w Piasku i Porębie – b

Zmiana reformy oświatowej spowodowała, że na terenie gminy Pszczyna utworzona została nowa sieć szkół. Przepisy, które wejdą w życie 1 września 2017 roku nakładają na samorządy dodatkowe obowiązki – zapewnienie miejsca w przedszkolach trzylatkom, dla których na dzień dzisiejszy brakuje miejsc. 

W październiku 2016 roku burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol powołał specjalną komisję. Była ona odpowiedzialna za przygotowanie najbardziej optymalnych propozycji dotyczących dostosowania do nowych wymagań stawianych przez Ministerstwo Edukacji. Efekt prac pozytywnie oceniła Rada Miejska w Pszczynie, która przegłosowała uchwałę o nowej sieci szkół. Konieczne jest obecnie uzyskanie pozytywnej opinii wydanej przez Kuratorium Oświaty oraz związków zawodowych. Na marcowej sesji zostanie podjęta uchwała ostatecznie zatwierdzająca nową sieć szkół.

- Konsekwencją zmian są ogromne nakłady finansowe. Ze wstępnych analiz wiemy już, że trzeba będzie wyłożyć na budowę nowych placówek i dostosowanie budynków do potrzeb uczniów ponad 15 mln zł. Najważniejsze jest jednak dobro i komfort uczniów, rodziców oraz kwestie związane z zatrudnieniem nauczycieli i pracowników oświaty – mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Po konsultacjach z nauczycielami oraz rodzicami uczniów zadecydowano o tym, że w każdym sołectwie będą ośmioletnie szkoły podstawowe. W mieście będzie ich sześć. Gimnazjaliści pozostaną w obecnych budynkach. Problemem mogą być miejsca w przedszkolach, których na dzień dzisiejszy brakuje.

- Jeszcze niedawno rodzice mogli być spokojni, ponieważ miejsc w gminnych przedszkolach nie brakowało. Obecne zmiany spowodowały, że musimy w jak najszybszym tempie znaleźć nowe. Dlatego priorytetami są inwestycje w oświatę. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy budowę przedszkola w Piasku i Porębie. To oczywiście nie koniec inwestycji, ponieważ w dalszym ciągu nie zaspokoimy potrzeb – dodaje burmistrz Skrobol.

Już w ubiegłym roku pozostawienie sześciolatków w przedszkolach w Pszczynie spowodowało brak około 500 miejsc dla trzylatków. Po decyzjach nakładających na gminy od wrześnie 2017 roku obowiązku zapewnienia miejsc dzieciom trzyletnim potrzeby będą jeszcze większe. Dlatego w lutym władze gminy zadecydowały o budowie przedszkola na gminnej działce, na os. Piastów. W najbliższym czasie okaże się czy budowa nowej placówki, w której pomieściłoby się 200 przedszkolaków jest możliwa we wskazanej lokalizacji. Nowe oddziały przedszkolne powstaną również w części budynków szkoły podstawowej w Studzionce oraz na os. Stara Wieś. Powstaje projekt adaptacji budynku w Wiśle Wielkiej, gdzie planuje się utworzenie przedszkola.

Odpowiedzią na realne potrzeby będzie dopiero wiosenny nabór do przedszkoli. Liczba podań o miejsce w przedszkolach złożonych przez mieszkańców odpowie na pytanie przed jakim wyzwaniem stanie gmina Pszczyna.

Trwa budowa przedszkoli w Piasku i Porębie – będą kolejne