przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Uczcili wolność i niepodległość

Uczcili wolność i niepodległość

13 Listopada 2018
kategoria:
News
Uczcili wolność i niepodległość

Od mszy św. rozpoczęły się w niedzielę uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zgromadzili się na niej parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze, uczniowie, a także przedstawiciele wielu instytucji i stowarzyszeń. Pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności złożono znicze i kwiaty. Tam od kilku lat odbywają się listopadowe uroczystości.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

- Dokładnie 100 lat temu, po ponad wieku nieobecności Polska powróciła na mapę Europy. Po 123 latach niewoli, przelewanej krwi, walki, cierpienia - nasz kraj powstał z kolan. A Polacy doczekali się wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej - powiedział starosta pszczyński Paweł Sadza, który w swoim przemówieniu przytoczył sylwetki wielkich Polaków.

O trudnych losach mieszkańców ziemi pszczyńskiej opowiadał burmistrz Dariusz Skrobol - Nasza Ojczyzna - Rzeczpospolita Polska, nasza mała lokalna Ojczyzna - Śląsk, nasze kochane miasto - Pszczyna. Wspólnie obchodzimy tą piękna rocznicę, setną rocznicę odzyskania niepodległości. Niepodległości, która w wyniku wielu zawirowań politycznych wywołanych m.in. konfliktem wielkiej wojny, po 123 latach na nowo wpisała się na mapę Świata i Europy. Rok 1918 przyniósł zakończenie I wojny światowej i wolność naszej Ojczyźnie. Jednak Pszczyna i ziemia pszczyńska leżąca na terenie Górnego Śląska została przyłączona do Polski dopiero w 1922 roku. Historia Górnego Śląska w latach 1918-1922 to czas dążeń do przyłączenia tego terenu do odrodzonej Polski, to czas powstań śląskich i bardzo trudnego plebiscytu. Proces przyłączenia rozpoczął się w 1918 r., a zakończył w 1922 r

Organizatorami obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości były: Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski w Pszczynie.


W ogrodach Starostwa Powiatowego można było poczęstować się rocznicowym tortem i grochówką przygotowaną przez OSP Pszczyna. Była także okazja, żeby zapoznać się z okolicznościową wystawą „uRodziny Niepodległej na ziemi pszczyńskiej” wystawa fotografii rodzinnej i społecznej z lat 1918-1939”. Ta plenerowa wystawa została otwarta na placu Zwycięstwa i Wolności, zdjęcia można także oglądać na ogrodzeniu Starostwa Powiatowego oraz Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest „Przeciw Nicości” - Stowarzyszenie Fotograficzne im. Mieczysława Wielomskiego, które zrealizowało projekt wspólnie z powiatem pszczyńskim, a w pomoc zaangażowały się także gminy naszego powiatu. Rodzinne pamiątki, archiwalne zdjęcia z lat 1918-1939, które są bogatym źródłem wiedzy o życiu na ziemi pszczyńskiej w tamtych latach na potrzeby wystawy udostępnili mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.

Maja Kitrasiewicz, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie wykonała utwór „Pieśń Konfederatów”. Asystę honorową pod pomnikiem wystawił 18. batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej. Salwę honorową wykonało Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny, które tego dnia obchodzi swoje święto.

UM Pszczyna/Powiat Pszczyński