przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Uczniowie z Łąki mobilizują siły

Uczniowie z Łąki mobilizują siły

14 Marca 2017
kategoria:
News
Uczniowie z Łąki mobilizują siły

Ognisko Muzyczne, Burmistrz Pszczyny, Restauracja Sztamfer i serwis Gryfnie.com wspierają uczniów z Łąki w wygraniu 30 000 zł. 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. A.Pławeckiego w Łące od września 2016 roku uczestniczy w konkursie Fundacji Orange „Bezpiecznie Tu i Tam“ na temat bezpieczeństwa w sieci.

Łącka społeczność szkolna zjednoczyła się, ażeby zawalczyć o nagrodę główną, którą jest sprzęt multimedialny o wartości 30 000 zł. Dzięki staraniom dyrektora, nauczycieli, dzieci i rodziców ZSP w Łące jest obecnie w czołówce konkursu na 405 uczestniczących szkół, zostawiając daleko z tyłu wiele dużych miast Polski.

Jednym z ostatnich zadań było nagranie wywiadów na temat bezpiecznego poruszania się w Internecie, w których to dziecko miało być osobą wypowiadającą się, a osoba dorosła – osobą pytającą. Dzieci z Łąki poprosiły o porozmawianie z nimi Pana Burmistrza Dariusza Skrobola, Pana Bartosza Gajdę z kabaretu Łowcy.B – właściciela restauracji Sztamfer na pszczyńskim rynku, oraz Panią Klaudię Rokselę, która prowadzi serwis gryfnie.com, promujący śląską mowę i kulturę regionu. Wywiady przebiegały w bardzo przyjemnej atmosferze, a dla dzieci było to niezwykle interesujące doświadczenie.

Kolejnym zadaniem konkursowym jest nagłośnienie zasad korzystania z Internetu w bezpieczny sposób. Pani Dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie, Joanna Wiktorko,  wsparła ZSP w Łące, dając możliwość zrobienia prezentacji konkursowej na rozpoczęciu koncertu Ogniska. Prezentację poprowadził dziennikarz sportowy „Gazety Wyborczej” Paweł Przybyła – mieszkaniec Łąki, który już jakiś czas temu ukończył łącką szkołę.

Obecnie w realizację projektu włączyli się również„Mikołaje” z Łąki, czyli zespół młodzieży odpowiadający za kontynuację długowiecznej tradycji "chodzynia po mikołajstwie". Prace nad nagraniem trwają i będą zaprezentowane niebawem.

A na koniec kilka zasad korzystania z Internetu po śląsku.

  1. Jak ni mosz 13 roków, to niy bier sie za fejsa.
  2. Wynokwij taki hasło do maila, kiere bydzie poskłodane z wielich liter, małych, liczbów. Tak, coby sie go żodyn niy kapnył.
  3. Jak z kim godosz, to niy godej wiela mosz lot, jak mo na miano twój bracik, kaj miyszkosz.
  4. Kiej kogo trefisz w internecie to łod razu powiydz to łojcom i czasym cośbyś sie z nim niy trefił kaj na mieście.
  5. Jak dostaniesz jako wiadomość łod kogoś kogo niy znosz, niy klikej w nia, niy łotwiyrej ji, bo możesz fest napochać.
  6. To, że wtoś co napisoł w Internecie, to niy zawdy je prowda.
  7. Kiej sie zdarzi, że wtoś szpetnie godo w internecie, abo pokozuje zdjyńcia, kiere niy som do śmiychu, ciśnij z tym do łojców.
  8. Łojce i rechtory zawdy mogom szczyrknyć na 800 100 100, jak widzom, że jich bajtel trefił we interncecie coś szpetnego
  9. Som bajtel zawdy może szczyrknyć na 116 111 kiej trefił co szpetnego.

Prosimy o kibicowanie Łące!

SP nr 9