przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Ulica Józefa Brudnego zamiast Gwardii Ludowej?

Ulica Józefa Brudnego zamiast Gwardii Ludowej?

17 Marca 2017
kategoria:
News
Ulica Józefa Brudnego zamiast Gwardii Ludowej?

Uczniowie pszczyńskiego Gimnazjum nr 1, Jan Franek oraz Zofia Pławecka, biorą udział w rekrutacji do XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Warunkiem, żeby wziąć udział w sesji sejmu jest pozytywna ocena realizacji projektu ,,Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej''.

Uczniowie pszczyńskiej szkoły postanowili przeprowadzić badanie ankietowe dotyczące zmiany nazwy ulicy Gwardii Ludowej w Pszczynie. W związku z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu konieczne jest nadanie jej nowej nazwy.

W badaniu ankietowym zaproponowano trzy nazwy: Józefa Brudnego, Antoniego Spyry oraz ks. Jan Wagnera. 50% ankietowanych opowiedziało się, aby ulica nosiła nazwę Józefa Brudnego. Większość z nich niechętnie jednak akceptuje konieczność zmiany nazwy.

Jan Franek oraz Zofia Pławecka spotkali się w poniedziałek 13 marca z burmistrzem Pszczyny Dariuszem Skrobolem. W efekcie młodzi ludzie będą mogli opowiedzieć o swoim projekcie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. W ramach realizacji projektu rozmawiali również z radnym Grzegorzem Kuczerą oraz Ryszardem Dudkiem, przewodniczącym Zarządu Osiedla Śródmieście. Zarząd pozytywnie zaopiniował wniosek o przemianowanie nazwy. Takie pismo wpłynęło do Urzędu Miejskiego.

- To bardzo ciekawa inicjatywa. Młodzi ludzie bardzo poważnie podeszli do realizacji swojego projektu. Niewykluczone, że proponowana nazwa spotka się ze społeczną akceptacją – powiedział po spotkaniu burmistrz Skrobol.

Wśród propozycji mieszkańców znalazły się jeszcze nazwy: K.K. Baczyńskiego oraz Antoniego Panufnika.