przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Zakończył się pierwszy etap wymiany kotłów

Zakończył się pierwszy etap wymiany kotłów

14 Stycznia 2019
kategoria:
News
Zakończył się pierwszy etap wymiany kotłów

Dofinansowanie do wymiany starych, niskosprawnych urządzeń grzewczych na nowoczesne kotły węglowe, biomasa, gazowe lub olejowe to główne założenia zakończonego I etapu Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Pszczyna. Był on realizowany w latach 2017 - 2018. Burmistrz Dariusz Skrobol zapowiada, że w najbliższym czasie gmina uruchomi drugi etap programu.

Dofinansowane zostały również prace związane z termomodernizacją budynków, w zależności od zakresu. W ramach programu można było wymienić okna i drzwi, ocieplić ściany i dach, a w budynkach wielorodzinnych wymienić instalacje.

W ramach I edycji PONE zrealizowano 426 likwidacji źródeł ciepła opalanych paliwem stałym w budynkach jednorodzinnych, z czego zostało zabudowanych:

- 226 kotłów opalanych gazem ziemnym,

- 187 kotłów węglowych spełniających wymogi 5 klasy,

- 13 kotłów opalanych pelletem spełniających wymogi 5 klasy,

- 4 zmodernizowane instalacje centralnego ogrzewania w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych,

- 113 dociepleń ścian zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych,

- 134 dociepleń dachów w budynkach jednorodzinnych,

- 153 wymian stolarki okiennej/drzwiowej w budynkach jednorodzinnych.

 

Łączny koszt pierwszego etapu programu poniesiony przez gminę i mieszkańców wyniósł 9 432 263,79 zł, z czego wysokość przekazanych dotacji mieszkańcom stanowiła 4 534 182,46 zł , a wkład własny mieszkańców opiewał na kwotę 4 898 081.33zł.

Program realizowany był przez Gminę Pszczyna ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.