przesuń do początku strony
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

Terminarz z dnia 2017-11-25

Kultura RECITAL FORTEPIANOWY MAGDALENY LISAK

Miejsce:
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Sala Lustrzana
Data:
2017-11-25
Godzina:
18:00
Kultura / 2017-11-25

Z cyklu „Pedagodzy Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach" - RECITAL FORTEPIANOWY MAGDALENY LISAK

Program:

Karol Szymanowski
Walc romantyczny
Wariacje h-moll na polski temat ludowy op. 10

Maurice Ravel
Miroirs

Fryderyk Chopin
Etiuda op. 25 nr 10 h-moll
Etiuda op. 25 nr 11 a-moll
Etiuda op. 25 nr 12 c-moll

Bilety: 30 zł

Organizator: Muzeum Zamkowe (www.zamek-pszczyna.pl)

MAGDALENA LISAK - urodzona w Katowicach pianistka pielęgnuje rodzinne tradycje muzyczne. Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym samym roku, po dojściu do półfinału konkursu Gézy Andy w Zurychu otrzymała prywatne stypendium i kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha. Jednym z jej najcenniejszych doświadczeń były studia w Musik-Akademie w Bazylei w latach 1996-1998 pod kierunkiem Krystiana Zimermana.

Zdobyta na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku VI nagroda otworzyła Magdalenie Lisak drzwi do prestiżowych sal koncertowych, jak Hitomi Memorial Hall w Tokio, Stadt-Casino w Bazylei, Rudolfinum w Pradze czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uczestniczyła także w festiwalach chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, Nohant-La Châtre, Mariańskich Łaźniach, Gandawie, Genewie oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. 

Występuje regularnie z recitalami, wykonuje koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i większości krajów europejskich, a także USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Brazylii. Fascynuje ją muzyka najnowsza. W 2000 roku wykonała dla György Ligetiego jego Etiudy, których interpretacja spotkała się z wysoką oceną kompozytora. Na zaproszenie Narodowego Instytutu im. F. Chopina podjęła się wykonań, a także rejestracji utworów F. Chopina na instrumencie historycznym Erard na płycie CD w serii The Real Chopin (2013).

Realizuje projekty artystyczne pod egidą Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, którego jest założycielką i prezesem. Od 2008 roku jest adiunktem w Katedrze Fortepianu katowickiej Akademii Muzycznej.  Ponadto uczestniczyła w jury International Chopin Piano Competition in Asia (2010, 2011, 2012), Komisji Kwalifikacyjnej XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2013).