Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Wysokość świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie wynosi 40 zł na osobę dziennie.
Świadczenie pieniężne nie przysługuje, jeżeli:
- za osobę objętą zakwaterowaniem na wskazany okres wypłacono już świadczenia,
- za okres, którego dotyczy wniosek podmiot otrzymał dodatkowe wynagrodzenie,
w tym za wynajem,
- warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi;
- we wniosku o przyznanie świadczenia podano nieprawdę.
Wnioski o świadczenie pieniężne można składać:
- W Urzędzie Miejskim w Pszczynie ul. Rynek 2
- elektronicznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej - e-PUAP. Wniosek taki opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia
z wykorzystaniem profilu zaufanego
- drogą pocztową z dopiskiem „świadczenie pieniężne” na adres: Urząd Miejski w Pszczynie, 43-200 Pszczyna ul. Rynek 2
Wnioski można pobrać w Urzędzie Miejskim w Pszczynie w Punkcie Informacyjnym lub w Biurze Obsługi Klienta lub pobrać z załącznika do powyższej informacji.
Wniosek o świadczenie pieniężne składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem. Wniosek z uchybieniem tego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. 32 449 39 26.
Gmina może przedłużyć okres wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni, w przypadku, gdy osoba której zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie:
- posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji (należy dostarczyć orzeczenie);
- posiada dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności (należy dostarczyć niniejszy dokument wraz z tłumaczeniem na język poleski dokonanym przez tłumacza przysięgłego);
- ukończył 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni);
- jest kobietą w ciąży (należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie) lub osobą wychowującą dziecko do 12 miesiąca życia;
- samotnie sprawuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci;
- jest małoletnim znajdującym się w ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy, którzy bez osoby dorosłej przekroczyli granicę.
fot. freepik.com