przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!

Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!

18 Września 2020
kategoria:
News
Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!

Wyeliminować niską emisję do 2023 roku - to główny cel jaki postawiono sobie po debacie dotyczącej zanieczyszczonego powietrza w Pszczynie.

W piątek, 18 września z wizytą w Urzędzie Miejskim gościli m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski. Gospodarzami spotkania byli zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok oraz skarbnik Artur Krawczyk.

Podczas spotkania minister Kurtyka podkreślił, że strona rządowa jest w stanie wygospodarować fundusze na programy dedykowane gminie Pszczyna, które wyeliminują problem zanieczysczonego powietrza. Przygotowany pilotaż w przyszłości pozwoliłby wypracować rozwiązania wdrażane w innym ośrodkach borykających się z podobnymi problemami. Minister powiedział, że duże znaczenie nad podjęciem decyzji o wsparciu dla Pszczyny miało zaangażowanie parlamentarzystów oraz władz województwa. Wojewoda śląski natomiast zwrócił uwagę na ogromną determinację samorządu.

Na początku roku odbyły się rozmowy podczas, których burmistrz Dariusz Skrobol przedstawił problemy i źródła niskiej emisji. Dzięki danym, które zaprezentował, w najbliższych tygodniach będą opracowywane kompleksowe rozwiązania.

Pod koniec października odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego minister Michał Kurtyka będzie chciał przedstawić obszary i propozycje rozwiązań.