przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/W weekend w Pszczynie zapraszamy na wydarzenie „Przestrzenie wolności”

W weekend w Pszczynie zapraszamy na wydarzenie „Przestrzenie wolności”

22 Czerwca 2022
kategoria:
News
W weekend w Pszczynie zapraszamy na wydarzenie „

Trwają przygotowania do organizacji przedsięwzięć kończących obchody 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. Inauguracja miała miejsce w czerwcu 2019 roku w Pszczynie. Tutaj także, w dniach 25-26 czerwca, odbędą się uroczystości zwieńczające cykl wydarzeń upamiętniających okres Powstań Śląskich.

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają na „Przestrzenie wolności”, rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny kończący obchody 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Inauguracja obchodów miała miejsce w czerwcu 2019 roku w Pszczynie. Tutaj także, w dniach 25-26 czerwca, odbędą się uroczystości zwieńczające cykl wydarzeń upamiętniających okres Powstań Śląskich.

Rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny rozpocznie się od pierwszego lotu konkursowego w ramach II Zawodów Balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Tego dnia na terenie Parku Zamkowego odbędzie się konkurs latawców „Śląskie Drachy”. Ciekawym punktem programu jest widowisko artystyczne „Elegia Śląska” przygotowane przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W trakcie całego weekendu nie zabraknie miejsca na spektakle i przedstawienia upamiętniające tak ważne dla Ślązaków wydarzenia. W sobotę o godz. 17:30 na pszczyńskim rynku zaplanowano żywą lekcję historii, czyli inscenizację historyczną. Ostatnim punktem sobotniego programu będzie koncert Kaśki Sochackiej.

W niedzielę, 26 czerwca uroczystości rozpoczną się od Intronizacji Króla Kurkowego. Następnie o godz. 10:30 w Parku Zamkowym odprawiona zostanie msza polowa. W samo południe natomiast odbędą się oficjalne uroczystości i parada służb mundurowych. Dla uczestników rodzinnego weekendu edukacyjno-artystycznego przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich można wymienić koncert Orkiestry Diverto, pokazy kulinarne Remigiusza Rączki, czy koncert „Wam Powstańcy - gizdy z Pszczyny”, podczas którego będzie okazja, aby wysłuchać pieśni powstańcze wykonywane w nowych aranżacjach. Wieczorem na scenie zaprezentuje się Sebastian Riedel i Michał Kielak. Ostatnim artystą, który wystąpi podczas weekendu w Pszczynie, będzie Gromee.