przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/3 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych

3 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych

28 Lutego 2022
kategoria:
News
3 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych

3 mln zł na inwestycje związane z realizacją marszałkowskiego programu poprawy bezpieczeństwa na drogach zapowiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się w poniedziałek, 28 lutego w Pszczynie przedstawiono szczegółowe rozwiązania.

W praktyce program przełoży się na budowę nowoczesnych przejść dla pieszych, ich oświetlenia oraz  zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego planują przeznaczyć na dofinansowanie tych zadań kwotę 3 mln zł. Wysokość dofinansowania wynosi 50 procent kosztów inwestycji.

- Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa, a co za tym idzie jakości życia mieszkańców. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależy właśnie od infrastruktury, która w praktyce ogranicza liczbę zdarzeń drogowych, których konsekwencją może być utrata zdrowia i życia. Dotyczy to zwłaszcza miejsc w pobliżu budynków użyteczności publicznej: szkół, przedszkoli, przychodni lekarskich, domów dziecka, czy placów zabaw - podsumowuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W składanym wniosku o dofinansowanie należy określić dokładną lokalizację inwestycji z uwzględnieniem ilości zdarzeń drogowych, do których doszło na przejściu dla pieszych. Wnioskodawca musi również przedstawić statystykę natężenia ruchu na danym odcinku drogi ze wskazaniem miejsc, gdzie obserwuje się dużą ilość dzieci i seniorów.

- W ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy kilka inwestycji związanych z poprawą bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych. Wszystkie wykonane zostały ze środków własnych. Dzięki programowi marszałkowskiemu gminy mają szansę, aby jeszcze więcej środków przeznaczyć na zmniejszenie niebezpiecznych zdarzeń drogowych zagrażających pieszym - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol, który wskazał lokalizację gminnych inwestycji.

 

GDZIE SKŁADAĆ WNIOSKI?

Rejon 1 - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach: Francuska 78, 40-507 Katowice

Rejon 2 - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej: aleja Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko-Biała

Rejon 3 - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie: Generała Józefa Hallera 1, 42-200 Częstochowa