przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Bezpłatne lekcje języka polskiego dla Ukraińców w Pszczynie

Bezpłatne lekcje języka polskiego dla Ukraińców w Pszczynie

11 Marca 2022
kategoria:
News
Bezpłatne lekcje języka polskiego dla Ukraińcó

Od 17 marca w Pszczynie organizowane będą lekcje języka polskiego jako języka obcego. Z zajęć będą mogli nieodpłatnie skorzystać obywatele Ukrainy przebywający w naszej gminie.

- Nauka języka polskiego to kolejny etap wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców, którzy przybyli do naszej gminy w obawie przed konsekwencjami okrutnej wojny, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą. Dla wielu osób bariera językowa może stanowić hamulec w codziennym życiu. Czujemy się w obowiązku, by tę barierę przełamać i ułatwić aklimatyzację w Polsce - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Lekcje organizuje Pszczyńskie Centrum Kultury. Pierwsza została zaplanowana na 17 marca. Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki i czwartki oraz dla drugiej grupy w soboty.

- Włączamy się w pomoc dla obywateli Ukrainy z ofertą darmowych lekcji języka polskiego. Nauka będzie obejmowała słownictwo i podstawowe zwroty, które ułatwią naszym przyjaciołom komunikację w Polsce, między innymi zrobienie zakupów lub załatwienie podstawowych spraw urzędowych - mówi Michał Czernek, dyrektor PCKulu.

Z racji tego, że zajęcia są skierowane przede wszystkim do osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 9. roku życia, w tym samym czasie w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie zostanie zapewniona opieka nad najmłodszymi dziećmi uczestników i uczestniczek kursu.

Zapisy prowadzone są mailowo - . Dodatkowe informacje można uzyskać także telefonicznie pod numerem 32 210 45 51 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Szczegóły na stronie https://pckul.pl/ukraina/

Jak dodaje burmistrz Pszczyny, gmina obecnie prowadzi działania w wielu przestrzeniach - między innymi dba także o organizację miejsc pobytowych i noclegu, organizuje edukację i zajęcia dla dzieci, wspiera Ukraińców w kwestiach urzędowych.