przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Wymieniłeś piec - pamiętaj o aktualizacji w CEEB

Wymieniłeś piec - pamiętaj o aktualizacji w CEEB

11 Stycznia 2024
kategoria:
News
Wymieniłeś piec - pamiętaj o aktualizacji w CEE

Osoby, które w ostatnich miesiącach zdecydowały się na wymianę źródła ciepła muszą pamiętać o dokonaniu aktualizacji w bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Za brak odpowiedniego wpisu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Na początku 2024 roku w dyspozycji strażników miejskich znalazło się urządzenie pozwalające błyskawicznie sprawdzić, czy istniejące i użytkowane kotły są wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek złożenia pierwszej deklaracji upłynął z dniem 30 czerwca 2022 roku. Po tym terminie wymagana jest aktualizacja danych - w sytuacji wymiany kotła na nowy bądź montażu innego źródła ciepła należy złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia zainstalowania źródła ciepła. Deklarację można złożyć elektronicznie, korzystając ze strony https://zone.gunb.gov.pl/ albo papierowo w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

- To bardzo ważne, aby po zmianach źródeł ciepła dokonywać odpowiednich aktualizacji w bazie CEEB. W systemie zbierane są najważniejsze dane na podstawie, których możemy opracowywać kolejne proekologiczne inwestycje - informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

W tym miejscu przypominamy o terminach wymiany starych kotłów. Do końca 2023 roku należało wymienić kotły wyprodukowane w 2012 roku i starsze, do końca 2025 roku kotły wyprodukowane w latach 2013-2017, a do końca 2027 roku również kotły klasy 3 i 4. Gmina Pszczyna pomaga uzyskać dotację do przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach Programu Czyste Powietrze. Wszystkie zainteresowane osoby mogą skontaktować się z Referatem ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy paliwo używane do ogrzewania budynku jest zgodne z uchwałą albo podejrzenie spalania odpadów w indywidualnych systemach grzewczych prosimy o dokonanie zgłoszenia przez stronę http://www.smog.pszczyna.pl. Pod wskazany przez Państwa adres zostanie skierowana straż miejska.