Opis: Program obejmuje wymianę 273 źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych, na nowe źródła w postaci kotłów opalanych biomasą o wysokich sprawnościach5 klasy wg.kryteriów zawartych w normie PN-EN 303-5:2012 oraz spełniające wymogi ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń okreslonych w Rozporządzeniu Komisji (UE)2015/1189 lub Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185, kotłów opalanych paliwem gazowym, ogrzewania zasilanego energią elektryczną, pompy ciepła.Zastosowanie rozwiązań technicznych w 66 budynkach mających na celu zwiększenie oszczędności energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych tj: docieplenie ścian zewnętrznych w 10 obiektach, docieplenie dachów/stropodachów/stropów w 20 obiektach, wymiana okien lub drzwi zewnętrznych w 36 obiektach nie mających wymaganej wartości współczynnika przenikania ciepła zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. 2015.1422 tekst jednolity z późn. zmianami).
OPIS: Cel główny zadania to posadzenie krzewów oraz pnączy w Parku Zamkowym (zachodni fragment). Planowane do wykonania nasadzenia mają za zadanie uzupełnienie braków w piętrze krzewów, oraz odtworzenie atrakcyjności układu kompozycyjnego zabytkowego założenia parkowego. Koncepcja projektowa zadania determinuje odtworzenie, zachowanie oraz zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej. Projekt przewiduje wprowadzenie nasadzeń pnączy oraz krzewów w sposób naturalistyczny, imitujący biogrupy, tworzące duże, rozrastające się plamy roślinne. Wprowadzenie niższych krzewów do tej części Parku ma na celu ożywienie warstwy podokapowej drzewostanu, wprowadzenie większego urozmaicenia gatunkowego i poprawienia atrakcyjności zabytkowej przestrzeni. Całość nasadzeń charakteryzuje się graficznymi plamami o zróżnicowanej barwie i fakturze oraz kształtach.
OPIS : Przedmiotem przedsięwzięcia, które będzie realizowane w ramach projektu jest transport z miejsca wyznaczonego przez gminę Pszczyna odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag dostarczonych przez rolników z gminy Pszczyna wraz odzyskiem lub unieszkodliwieniem ww. odpadów. Efektem ekologicznym będzie masa odpadów poddanych odzyskowi lub unieszkodliwieniu w wielkości 78,06 [Mg]. Termin realizacji działania - do 30 listopada 2020 r.
OPIS : Program obejmuje wymianę 157 źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych z czego wymiany 46 szt. kotłów opalanych paliwem węglowym stałym na nowe opalane paliwem węglowym o wysokich sprawnościach 5 klasy, wymiana 1 szt. kotła opalanego paliwem stałym na nowy kocioł opalany biomasą o wysokich sprawnościach 5 klasy , wymiana 87 szt. kotłów opalanych paliwem stałym na nowe urządzenia opalane paliwem gazowym , wymiana 23 szt. kotłów opalanych paliwem gazowym na nowe urządzenia opalane paliwem gazowym . Ponadto, w niektórych budynkach docieplenie ścian zewnetrznych , wymianę okien i drzwi oraz docieplenia dachu i stropodachu.
OPIS: Programem objętych zostało 43 obiektów mieszkalnych z czego 38 to budynki jednorodzinne , a pozostałe to mieszkania w budynkach wielorodzinnych .Zadanie polegało na wymianie starych , niskosprawych kotłów gazowych wyprodukowanych w latach 1988-2007 na nowe wysokosprawne.
OPIS: W ramach programu zlikwidowano źródła ciepła opalane paliwem stałym węglowym w 426 budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych . W miejsce zlikwidowanych źródeł opalanych paliwem stałym węglowym zainstalowano : 187 kotłów stałopalnych na ekogroszek, 226 kotłów, 13 kotłów stałopalnych na biomasę ( pelletowych ).
OPIS: Celem głównym przedmiotowego projektu była ochrona różnorodności biologicznej oraz zachowanie i ochrona cennej zieleni parkowej, w tym unikatowego drzewostanu w Zabytkowy Parku Pszczyńskim, poprzez prace konserwacyjne i pielęgnacyjne drzew oraz uzupełnienie nasadzeń.
OPIS: Celem głównym przedmiotowego projektu było posadzenie 46 szt. graba pospolitego, w lukach w istniejącej alei grabowej prowadzącej od zamku pszczyńskiego do cmentarza św. Jadwigi Śląski. Wykonane nasadzenia miały za zadanie uzupełnienie i otworzenie alei grabowej będącym istotnym elementem układu kompozycyjnego zabytkowego założenia parkowego.
WFOŚiGW w Katowicach
OPIS: Celem głównym przedmiotowego projektu była rewitalizacja zabytkowego Parku Pszczyńskiego poprzez dokonanie szeregu prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych starodrzewu,
a celem dodatkowym dokonanie zabiegów rekultywacyjnych łąk parkowych i innych obszarów zielonych oraz przywrócenie im waloru przyrodniczego.
Rewitalizacja przeprowadzona zostanie przede wszystkim w oparciu o zachowany unikatowy zabytkowy starodrzew, uzupełniony o nowe nasadzenia drzew i krzewów, mających na celu przywrócenie układu kompozycyjnego zabytkowego założenia, a także istniejące przestrzenie trawników służące użytkownikom parku.
Prace rekultywacyjne obejmowały:
Wykonane prace pozwolą na zlikwidowanie niekorzystnych zmian hydrogeologicznych: podniesienia poziomu wód gruntowych, lokalnych zawilgoceń, okresowe podtopienia, które wywierają niekorzystny wpływ zarówno na tereny łąkowe, jak i na starodrzew, powodując jego osłabienie, a w ostateczności, pogorszenie stanu zdrowotnego.
Dodatkowo celem było uzupełnienie układu kompozycyjnego: nasadzenia drzew
(30 sztuk) i krzewów (40 sztuk) oraz prace pielęgnacyjne starodrzewu (20 egzemplarzy).
W ramach prac pielęgnacyjnych przeprowadzono na starodrzewie:
NFOŚiGW w Warszawie
OPIS: Przedsięwzięcie polegało na zakupie maszyn i urządzeń koniecznych dla prawidłowego utrzymania
i pielęgnacji zieleni Parku Zamkowego. Zakupione maszyny oraz urządzenia zostały przekazane Miejskiemu Zakładowi Zieleni w Pszczynie.
W ramach inwestycji zakupiono następujący sprzęt i urządzenia:
OPIS: Przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie życia biologicznego w ekosystemie wodnym na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego (m.in. przez odmulenie istniejącego stawu wraz
z wyprofilowaniem skarp) oraz poprzez zakup sprzętu mechanicznego na intensyfikację pielęgnacji i opieki nad biocenozą parkową.
W ramach projektu przewiduje się: