przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Centrum przesiadkowe już działa/Uruchomienie centrum przesiadkowego

Centrum przesiadkowe już działa

05 Listopada 2019
kategoria:
News
Centrum przesiadkowe już działa

Pierwsi pasażerowie mogli w poniedziałkowy poranek skorzystać z nowoczesnego centrum przesiadkowego. Każdego dnia z ul. Sokoła odjeżdżać będzie 178 autobusów. 

 

Lokalizacja obiektu nie jest przypadkowa ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dworzec PKP. Ideą jest integracja wszystkich środków transportu. W okolicach znajdują się parkingi, gdzie zmieści się 180 rowerów i ponad 200 samochodów.

Inwestycję prowadził Powiat Pszczyński. Budowa centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy, kosztowały ponad 17,8 mln zł. Jednak niemal 15,2 mln zł to środki pozyskane z funduszy europejskich. Projekt "Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą"realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

Liderem projektu jest Powiat Pszczyński. Gmina Pszczyna będąca partnerem odpowiedzialna jest za budowę sieci dróg rowerowych. Potężna inwestycja kosztować będzie 26 mln zł z czego ponad 21 mln stanowią środki zewnętrzne.

 

 - Ogromne wrażenie robi otwarte w poniedziałek Centrum Przesiadkowe. Gratuluję staroście Barbarze Bandole, przewodniczącemu Rady Powiatu Pszczyńskiego Pawłowi Sadzy oraz wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do powstania inwestycji. Budowa Centrum Przesiadkowego wraz z siecią ścieżek rowerowych to największa w historii inwestycja realizowana przez Powiat Pszczyński i Gminę Pszczyna. Integracja działań pozwoliła znacznie efektywniej wykorzystać nakład inwestycyjny. Ponadto pokazała kierunki działań i płaszczyzny, w których samorządy lokalne powinny w przyszłości współpracować. Nowoczesne, na miarę XXI wieku centrum przesiadkowe jest gotowe. Gmina natomiast w ramach wspólnego projektu realizuję budowę sieci ponad dwudziestu kilometrów ścieżek rowerowych, które rozchodzą się w kierunku pszczyńskich sołectw. Wartość wspólnej inwestycji wyniesie ponad 44 mln zł z czego prawie 37 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego -skomentował burmistrz Dariusz Skrobol

 

Na uroczystym otwarciu spotkały się osoby, które na przestrzeni lat zaangażowane były w realizację projektu. Gospodarze starosta pszczyński Barbara Bandoła oraz Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu przywitali zaproszonych gości. Przedstawili szczegóły dotyczące inwestycji, a także rys historyczny i okoliczności, w jakich powstawało centrum przesiadkowe.

 

- Powiat pszczyński jest jedynym powiatem ziemskim na Śląsku, który podjął się realizacji takiej inwestycji i który wziął na swoje barki organizację komunikacji w tej wersji. Od lat w Pszczynie nie ma dworca autobusowego. Ulokowanie inwestycji w XIX-wiecznej dzielnicy Pszczyny, która nie była przez lata zagospodarowana, w lokalizacji bliskiej dworca kolejowego, tworzy z niej centrum przesiadkowe, które będzie służyć mieszkańcom powiatu i wszystkim, którzy Pszczynę odwiedzać będą - powiedział Paweł Sadza, pomysłodawca inwestycji, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego.

 

- Budowa nowoczesnej infrastruktury, zwiększenie atrakcyjności oraz upowszechnienie transportu publicznego, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń na terenie powiatu, ułatwienie dostępu do środków transportu publicznego osobom z niepełnosprawnościami to główne cele tej inwestycji. To miejsce integruje wszystkie środki transportu: kolej, autobus, samochód i rower. Teraz pasażerowie w komfortowych warunkach mogą oczekiwać na transport oraz znacznie szybciej przesiadać się pomiędzy różnymi środkami lokomocji - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Uruchomienie centrum przesiadkowego

Pierwsi pasażerowie mogli skorzystać z centrum przesiadkowego w poniedziałek 4 listopada.