przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Dorota Brauntsch i „Domy bezdomne”

Dorota Brauntsch i „Domy bezdomne”

09 Kwietnia 2019
kategoria:
News
Dorota Brauntsch i „Domy bezdomne”

8 kwietnie w poniedziałek w Skansenie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej odbyło się spotkanie autorskie z Dorotą Brauntsch, autorką reportażu „Domy bezdomne”.

Wydarzenie promujące książkę poprowadził Jakub Pieczka, który odczytał list gratulacyjny od burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, doceniający wkład autorki w „przybliżanie dziejów małej ojczyzny”. Fragmenty „Domów bezdomnych”odczytała młodzież ze Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia. Podczas spotkania istniała możliwość zakupu publikacji oraz zdobycia autografu Doroty Brauntsch. Można również było zobaczyć wystawę fotografii autorki, która mieści się w jednej z drewnianych chat skansenu.

Pomysł napisania książki pojawił się podczas zbierania materiału do wystawy poświęconej charakterystycznemu wiejskiemu budownictwu naszego regionu - „ Ceglane domy ziemi pszczyńskiej”. Sama książka to reportaż - opowieść o mieszkańcach ceglanych domów, o przestrzeni, krajobrazie, zakorzenieniu, domowości i tęsknocie za odchodzącym wiejskim światem - informuje autorka.

Właściwie wypalone cegły, jeśli uderzyć jedna o drugą, wydają dźwięczny ton i są wiśniowe, prawie bordo. Na cegłę mówiono: palcówka - bo często, ten, kto ją robił, zostawiał w niej odciski palców. Na dom potrzeba pięćdziesiąt tysięcy wiśniowych palcówek. Buduje się dla innych. Nie tylko dla dzieci i wnuków, ale dla otoczenia. Dla miejsca. Żeby nie zepsuć przestrzeni, nawiązać z nią relację, wtopić się w krajobraz. Ale dom żyje, dopóki żyje w nim człowiek.

"Książek reporterskich powstaje w Polsce dużo, ale mało który reporter czy reporterka pisze językiem literatury. Dorota Brauntsch umie to już od debiutu. Sprawia, że niszowy temat nabiera waloru uniwersalnego. Bo dom to archetyp" - Mariusz Szczygieł, reporter i wydawca.