przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Gmina Pszczyna i Powiat Pszczyński w żółtej strefie

Gmina Pszczyna i Powiat Pszczyński w żółtej strefie

14 Sierpnia 2020
kategoria:
News
Gmina Pszczyna i Powiat Pszczyński w żółtej st

Powiat pszczyński, a w rezultacie gmina Pszczyna, od piątku nie będą znajdować się już w strefie czerwonej, lecz strefie żółtej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia, które opublikowało aktualizację miejsc, gdzie przyrost zakażeń COVID-19 jest największy. Oznacza to, że sytuacja w naszym regionie uległa poprawie.

O tym, jak dotkliwe było umieszczenie naszej gminy na liście czerwonej wielokrotnie mówili w ubiegłym tygodniu samorządowcy z Pszczyny, sąsiednich gmin i powiatu pszczyńskiego. Pojawiły się również zapytania dotyczące doboru danych i metodologii ich obliczania, a w ślad za tym komunikat burmistrza i wspólne pismo burmistrza Pszczyny, starosty pszczyńskiego i wójtów gmin znajdujących w granicach powiatu . Wobec tego tym większe oczekiwania na aktualizację danych.

Nową listę ministerstwo przedstawiło w czwartek, 13 sierpnia. Powiat Pszczyński (w skład, którego wchodzi nasza gmina) jest jedynym, który wypadł z listy czerwonej i znalazł się na żółtej. Oznacza to, że sytuacja się poprawiło i zniesionych zostanie część obostrzeń.

- W tym miejscu dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy dostosowali się do zaleceń. Zmniejszenie obostrzeń to bardzo ważna dla nas informacja. Pamiętajmy jednak, by nadal przestrzegać odpowiednich zasad, dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych osób - powiedział krótko po informacji Ministerstwa Zdrowia burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Co się zmieni? Przede wszystkim nie będzie obowiązku noszenia maseczki we wszędzie w przestrzeni publicznej, a wyłącznie w niektórych miejscach m.in.: obiektach handlowych, środkach transportu, zakładach pracy. Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się przy obiektach zapełnionych w 25%. Możliwa będzie też organizacja wydarzeń kulturalnych z publicznością, choć z ograniczeniami

Lista obowiązuje od piątku, 14 sierpnia. Pełen wykaz obostrzeń i zalecęń znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow