przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Gmina Pszczyna wesprze prace konserwatorskie

Gmina Pszczyna wesprze prace konserwatorskie

06 Maja 2020
kategoria:
News
Gmina Pszczyna wesprze prace konserwatorskie

Zabytkowe kościoły w Ćwiklicach oraz w Łące, a także Muzeum Prasy Śląskiej i Herbaciarnia w Parku Zamkowym otrzymają finansowe wsparcie gminy przy prowadzeniu prac konserwatorskich.

50 tysięcy złotych przeznaczy w najbliższym czasie gmina na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. O pomoc w takiej formie zostały złożone wnioski przez: Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. Św. Marcina w Ćwiklicach, Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. Św. Mikołaja w Łące, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Agencję Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej spółka z o.o. z siedzibą w Pszczynie.

W kościele w Ćwiklicach przekazane środki w wysokości 15 tys. złotych posłużą na prace konserwatorskie przy polichromii ściany wschodniej pomieszczenia pod wieżą. W kościele w Łące (dotacja w wysokości 18 tys. złotych) wykonywane będą prace renowacyjno-konserwatorskie konstrukcji dachu i stropodachu budynku. TMZP otrzymane w formie dotacji 10 tysięcy złotych przeznaczy na wykonanie projektu budowlanego obejmującego pomieszczenia po byłej oficynie drukarskiej i ich dostosowanie do potrzeb wystawienniczych. ARiP, który otrzyma 7 tys. złotych, planuje natomiast wykonanie dokumentacji projektowej na wymianę pokrycia dachowego budynku herbaciarni.