przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Ocalić od zapomnienia, czyli kronika szkoły w Studzienicach

Ocalić od zapomnienia, czyli kronika szkoły w Studzienicach

15 Czerwca 2022
kategoria:
News
Ocalić od zapomnienia, czyli kronika szkoły w St

Z początkiem czerwca na rynku wydawniczym ukazała się „Kronika szkoły w Studzienicach w latach 1866 - 1939”. Pozycja ta pozwala udostępnić mieszkańcom ziemi pszczyńskiej, w tym mieszkańcom Studzienic zasobów lokalnego dziedzictwa kulturowego, jakim są dwie najstarsze kroniki szkoły.

Niewiele szkół na Śląsku może poszczycić się rękopisem z XIX wieku. Kronika szkoły założona została w 1866 roku. Pierwsza jej część musiała zostać przetłumaczona, gdyż była prowadzona dziewiętnastowiecznym językiem niemieckim przez ówczesnego nauczyciela Eduarda Bautzkiego. Niełatwym zadaniem było samo odczytanie rękopisów.  Kronika polska rozpoczyna się zapisami w 1922 roku.

Publikacja została wydana dzięki środkom pozyskanym z Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Pszczyńska". Projekt powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu studzienickiej nauczycielki Joanny Pławeckiej. Za redagowanie tekstów oraz przygotowanie materiałów do druku odpowiadała Halina Nocoń, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach.

W poniedziałek, 13 czerwca Halina Nocoń oraz Joanna Pławecka spotkały się z burmistrzem Dariuszem Skrobolem.  Opowiedziały o tym, co zawierają przygotowane materiały i jak wyglądał proces twórczy.

- Nie dość, że szkoła w Studzienicach może pochwalić się bardzo cennymi rękopisami kronikarskimi, to na dodatek najstarsze kroniki zostały przełożone i opublikowane. Dzięki staraniom Pań współczesny odbiorca ma dostęp do historycznych zapisków dotyczących życia szkoły i lokalnej społeczności. To ważne dla wzmacniania lokalnej tożsamości - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.

„Kronika szkoły w Studzienicach w latach 1866 - 1939” zawiera archiwalne dokumenty oraz skany archiwalnych fotografii.