przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Ocalić przed zniszczeniem

Ocalić przed zniszczeniem

11 Lipca 2019
kategoria:
News
Ocalić przed zniszczeniem

Trwają prace konserwatorskie związane z odrestaurowaniem kamiennego krzyża, który znajduje się przy ul. Męczenników Oświęcimskich.  Niedawno wyremontowano wieżę dzwonnicy w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej.

Celem prac przy ul. Oświęcimskiej jest przywrócenie walorów technicznych i estetycznych obiektu z jednoczesnym zabezpieczeniem oryginalnych materiałów, z których krzyż został wykonany. Do dnia dzisiejszego udało się ustabilizować konstrukcyjnie postument i cokół oraz oczyścić powierzchnię.

Na terenie gminy sukcesywnie prowadzone są prace remontowe i konserwatorskie zabytkowych obiektów. Dwa lata temu w sąsiedztwie wyremontowana została rzeźba św. Michała Archanioła, która również stoi przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Ćwiklicach.

Obecnie prowadzone są prace w Łące, gdzie  Gmina Pszczyna udzieliła dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy budynku wpisanym do rejestru zabytków. Dotacja w wysokości 10.000 zł trafiła do Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Mikołaja w Łące.

Zakończył się również remont wieży dzwonnicy w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej. Działanie to również zostało wsparte dotacją z gminy Pszczyna. W tym przypadku wyniosła ona 100 tys. zł.  

W niedzielę w Wiśle Małej wierni mogli zobaczyć efekty prac. Odbyła się tam msza z udziałem zaproszonych gości. W nabożeństwie udział wzięli m.in. starosta pszczyński Barbara Bandoła oraz burmistrz Dariusz Skrobol.