przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pszczyński Rower Miejski powraca

Pszczyński Rower Miejski powraca

25 Maja 2018
kategoria:
News
Pszczyński Rower Miejski powraca

Od piątku, 25 maja, mieszkańcy Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju mogą korzystać z Pszczyńskiego Roweru Miejskiego. W obu gminach dostępnych jest łącznie 8 samoobsługowych stacji wypożyczeń i 80 rowerów.

Rowery można wypożyczać na sześciu stacjach: Rynek, Osiedle Piastów, Ośrodek Sportów Wodnych, Pszczyna - Dworzec PKP, Osiedle Stara Wieś i Osiedle Daszyńskiego. Dwie kolejne stacje - Korona zapory, Stary Dworzec PKP - zostały uruchomione w Goczałkowicach-Zdroju. Użytkownicy mogą więc swobodnie poruszać się między tymi dwoma miejscowościami.

 „Bardzo się cieszę, że program realizujemy wspólnie z Gminą Goczałkowice, co pozwoliło zwiększyć atrakcyjność naszej oferty. Przeanalizowaliśmy dane, z których wynika, że bardzo wielu mieszkańców wypożyczało rowery w ramach bezpłatnych 30 minut. Dlatego postanowiliśmy, aby nie skracać czasu darmowego wypożyczenia. Od kilku lat obserwujemy w gminie wzrastające zainteresowanie aktywnymi formami wypoczynku. Staramy się systematycznie inwestować w infrastrukturę. W najbliższym czasie na terenie gminy powstanie 20 km ścieżek rowerowych, na które Urząd Miejski przeznaczy ponad 18 mln zł. Większość to środki europejskie” - mówi burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

„System rowerów miejskich sprawdził się w wielu miastach na całym świecie, również Polsce. Od tego roku, ten przyjazny dla otoczenia i środowiska, bijący rekordy popularności, alternatywny środek transportu umożliwi poruszanie się w obrębie Goczałkowic-Zdroju i Pszczyny. Mam nadzieję, że będzie to trafiona propozycja skierowana zarówno do osób przyjezdnych jak i mieszkańców, że brak własnego roweru nie będzie już przeszkodą, by wybrać się na małą wycieczkę, krótki wypad w plener lub dojechać np. do pracy” - mówi Gabriela Placha, wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój.

„Cieszę się, że po udanym ubiegłorocznym programie pilotażowym rower miejski powraca do Pszczyny na stałe. Nie tylko zresztą do Pszczyny - w tym roku rowery będzie też można wypożyczać w Goczałkowicach-Zdroju. Tym samym Pszczyński Rower Miejski jest pierwszym systemem rowerowym na Śląsku, który swoim zasięgiem obejmuje dwie gminy” - mówi Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska, operatora Pszczyńskiego Roweru Miejskiego.

Pszczyński Rower Miejski jest znany i lubiany przez mieszkańców. Podczas ubiegłorocznego programu pilotażowego w systemie zarejestrowało się niemal 900 użytkowników. Z systemu korzystało też wiele osób, które posiadały już konta Nextbike założone w innych systemach. Co ważne, w tym roku posiadacze aktywnych kont Nextbike również będą mogli wypożyczać rowery w Pszczynie. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, mogą zarejestrować się na stronie PszczynskiRower.pl podając dane osobowe i wpłacając 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą przyszłe wypożyczenia.

Pierwsze 30 minut każdej przejażdżki jest bezpłatne. Za wypożyczenie nieprzekraczające godziny zostanie naliczona opłata 1 zł, z drugą godzinę - 2 zł, za trzecią - 3 zł, a za czwartą i każdą następną po 4 zł.

W tym roku można już wypożyczać rowery Nextbike m.in. w Katowicach, Tychach, Gliwicach i Zabrzu. Wkrótce zostaną również uruchomione systemy rowerowe m.in. w Jastrzębiu-Zdroju, Sosnowcu, Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich.

Z Pszczyńskiego Roweru Miejskiego będzie można korzystać do końca września. W kolejnych latach sezon zacznie się jednak wcześniej, bo już przed majówką.