przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Straż Miejska apeluje - uważaj na fajerwerki

Straż Miejska apeluje - uważaj na fajerwerki

29 Grudnia 2017
kategoria:
News
Straż Miejska apeluje - uważaj na fajerwerki

Straż Miejska w Pszczynie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze wzmożonym zainteresowaniem zakupem materiałów pirotechnicznych. W okresie noworocznym odnotowuje się wiele niebezpiecznych wypadków.

Przypomina się, że środki pirotechniczne może zakupić jedynie osoba pełnoletnia. Zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą one znajdować się na stoiskach samoobsługowych, gdzie kupujący ma do nich bezpośredni dostęp. Zapalać je mogą wyłącznie osoby pełnoletnie, w miejscach, które nie stworzą zagrożenia dla ludzi, a także nie spowodują zagrożenia pożarem.

Na 20 rodzajów wyrobów pirotechnicznych nie trzeba specjalnego pozwolenia wojewody. Wymienione one są w załączniku do Rozporządzenia  Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 29 lipca 2005r. w sprawie wykazu wyrobów pirotechnicznych, na których nabywanie, przechowywanie lub użytkowanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia (Dz. U. Nr. 158. poz .1329). Są to m.in. zimne ognie, rakiety, bączki, fontanny, ognie bengalskie oraz wszelkiego rodzaju kapiszony.

Materiały te powinny zawierać informację o dopuszczeniu do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Informacja ta powinna znajdować się na towarze lub być z nim trwale połączona. Z fajerwerków należy korzystać zgodnie z instrukcją stosowania wyrobu, dostarczaną każdemu nabywcy.

Za sprzedaż fajerwerków osobom niepełnoletnim grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Za nieostrożne obchodzenie się z nimi grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Karą za detonowanie petard w miejscach publicznych może być mandat w wysokości do 500 zł lub postępowanie przed sadem i kara finansowa w wysokości do 5 tys. zł.

Obecnie prowadzone są kontrole Straży Miejskiej wraz z funkcjonariuszami policji. Dotyczą one sprzedaży materiałów pirotechnicznych, sprzedaży choinek oraz ryb. Służby sprawdzają m.in. legalność pochodzenia towarów, a także sprawy związane z prowadzeniem działalności.