przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Trwa budowa bramy powitalnej

Trwa budowa bramy powitalnej

07 Czerwca 2019
kategoria:
News
Trwa budowa bramy powitalnej

Na pszczyńskim rynku trwa budowa repliki bramy powitalnej z 1922 roku. W niedzielę 16 czerwca przemaszerują pod nią oddziały wojska. Tego dnia będzie okazja, aby przenieść się w czasie, w lata dwudzieste.  Grupa Rekonstrukcji Historycznych przygotowała widowisko historyczne„100-lecie Powstań Śląskich”.

Uroczystości związane z obchodami 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich  rozpoczną się od polowej mszy św. na łące przy Muzeum Zamkowym. Liturgię celebrować będzie Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerują na pszczyński rynek.

Od 12:00 w Parku Zamkowym rozpocznie się piknik rodzinny. Będzie można oglądać sprzęt, którym dysponują służby mundurowe. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele wojska, policji oraz straży pożarnej. Jedną z atrakcji ma być czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomak z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe

O 15:00 na rynku rozpocznie się widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Kolaż historyczny odnosić się będzie do wszystkich powstań śląskich, a także plebiscytu. Jedna ze scen przypomni okres przyłączenia Śląska do macierzy.

Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Program:

11:00 - 12:30 (Park Zamkowy)
Festiwal i Konkurs Latawców w barwach narodowych i śląskich

12:00 - 19:00 (Park Zamkowy)
Prezentacje wojskowe, służb mundurowych oraz sprzętu militarnego

13:00 (tarasy Muzeum Zamkowego)
Uroczysta msza polowa

14:00 (Park Zamkowy)
Wkopanie okolicznościowego dębu z okazji 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

14:20 (Rynek)
Oficjalne rozpoczęcie uroczystości i parada służb mundurowych

15:30 - 18:00 (Rynek)
Widowisko historyczne „100-lecie Powstań Śląskich”

www.powstania.pszczyna.pl