przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/W dwóch gminnych szkołach będą nowe zielone pracownie

W dwóch gminnych szkołach będą nowe zielone pracownie

15 Czerwca 2022
kategoria:
News
W dwóch gminnych szkołach będą nowe zielone pr

Już wkrótce w kolejnych dwóch gminnych szkołach powstaną tzw. zielone pracownie. Jest to możliwe dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nowymi, nowocześnie wyposażonymi salami pochwalą się Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie oraz Szkoła Podstawowa w Brzeźcach.

W mieszczącym się na osiedlu Piastów Zespole Szkół nr 1 powstanie nowa pracownia biologiczno-ekologiczna. Warto podkreślić, że modernizacja i wyposażenie pracowni zostaną w całości zrealizowane ze środków WFOŚiGW, które szkoła pozyskała w ramach Konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2022” (10000 zł) oraz dotacji „Zielona Pracownia’2022” (40000 zł).

- Projekt przewiduje remont pracowni, zakup nowych mebli, a przede wszystkim wyposażenie jej w nowoczesne pomoce dydaktyczne jak monitor interaktywny, trójokularowy mikroskop z kamerą, podłączoną do komputera, co umożliwi uczniom obserwację przebiegu mikroskopowania na ekranie monitora interaktywnego. Zakupione zostaną również zestawy preparatów mikroskopowych, modele, atlasy, mapy będące uzupełnieniem istniejącej bazy dydaktycznej - wymienia dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Joanna Pszonak.

- W pracowni powstanie kącik ekologiczny, wyposażony w stację pogody, zestaw eksperymentalny z zakresu energii odnawialnej, zestawy do badania jakości wody, gleby i powietrza oraz plansze edukacyjne i programy multimedialne. Jedna ze ścian pomieszczenia stanie się „zieloną żywą ścianą”. Na tle fototapety przedstawiającej las zostaną zamontowane skrzynki z żywymi roślinami - zapowiada dyrektor.

- Pracownia ta będzie też miejscem, gdzie poza lekcjami biologii i przyrody, uczniowie będą poznawać podstawy ochrony środowiska i podnosić poziom świadomości ekologicznej. Będą zauważać negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska oraz uświadomią sobie znaczenie działań proekologicznych w życiu codziennym - dodaje Joanna Pszonak.

Dyrektor podkreśla, że uczniowie szkoły często angażują się w rozmaite projekty ekologiczne, jak np. Tydzień Edukacji Globalnej, konferencja szkolnego Klubu TEDx „Myśl globalnie. Działaj lokalnie” czy zbiórki makulatury i elektrośmieci. Szkoła bierze udział w akcjach ekologicznych jak Sprzątanie świata, Światowy Dzień Ziemi i „Nie dokarmiaj Smoga”; wspiera także schronisko dla zwierząt.

W nowoczesnej i dobrze wyposażonej pracowni biologiczno-ekologicznej uczniowie zyskają możliwość kształtowania umiejętności pracy w oparciu o doświadczenia i obserwacje. Uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi będą mogli aktywnie przygotowywać się do egzaminów, konkursów, a także tworzyć projekty edukacyjne.

Przy okazji warto wspomnieć, że Zespół Szkół nr 1 otrzymał także dotację w wysokości 7350 zł w projekcie wolontariackim w ramach konkursu „Moje środowisko” organizowanego przez Fundację ING Dzieciom. Dzięki tym środkom powstanie w szkole pracownia plenerowa, w której znajdzie się mural pochłaniający dwutlenek węgla, a dla uczniów młodszych klas zainstalowane zostaną drewniane skrzynie na uprawy. Będzie to miejsce, gdzie będzie można przeprowadzać lekcje, zorganizowane zostaną warsztaty ekologiczne.

Drugą szkołą, która niebawem będzie mogła pochwalić się zieloną pracownią jest Szkoła Podstawowa w Brzeźcach.

- Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu sala nr 2 w naszej szkole zmieni się nie do poznania. Grupą docelową projektu są uczniowie klas 4-8. Dla uczniów w tym wieku ogromnie ważna jest forma przekazywania informacji. Nowoczesne wyposażenie pracowni pozwoli uczynić proces nauki bardziej efektywnym oraz atrakcyjnym dla ucznia. Otworzy nowe możliwości poznawania świata nie tylko z podręcznika czy wykładu, lecz również poprzez działanie, testowanie i wyciąganie wniosków - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzeźcach Marcin Piontek.

W zielonej pracowni będą prowadzone lekcje przyrody, biologii, geografii, fizyki i chemii, ale również matematyki i języka polskiego. Sala będzie wykorzystywana także w celu przygotowywania akcji ekologicznych przez wszystkich uczniów szkoły: Sprzątanie świata, zbiórka surowców wtórnych, Światowy dzień drzewa oraz Czyste powietrze w mojej miejscowości.

Zakupione w ramach projektu nowoczesne oraz bezpieczne meble i wyposażenie zostaną usytuowane w sposób zapewniający uczniom jak najlepsze warunki nauki. Całkowity koszt realizacji projektu to 50000 zł z czego 40000 zł szkoła otrzyma w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a 10000 zł to środki własne gminy.

- Bardzo się cieszę, że kolejne dwie pszczyńskie szkoły będą miały nowoczesne zielone pracownie. Gratuluję dyrektorom placówek oraz uczniom. Dzięki takim inicjatywom lekcje będą jeszcze ciekawsze, a zdobywanie wiedzy będzie poparte badaniami i obserwacjami - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Nie tak dawno podobna inwestycja została zrealizowana w Szkole Podstawowej nr 6 na osiedlu Kolonia Jasna, a wcześniej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce.