przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Wmurowanie kamienia węgielnego pod Pszczyńskie Centrum Kultury/Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Pszczyńskiego Centrum Kultury - 21.04.2022

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Pszczyńskie Centrum Kultury

22 Kwietnia 2022
kategoria:
News
Wmurowanie kamienia węgielnego pod Pszczyńskie C

Chociaż droga do oddania nowoczesnego obiektu Pszczyńskiego Centrum Kultury wraz z adaptacją terenów zielonych wokół budynku jest daleka, to z każdym tygodniem zmienia się krajobraz wokół inwestycji. W czwartek, 21 kwietnia wmurowano symboliczny kamień węgielny pod największą w historii inwestycję rekreacyjno-kulturalną realizowaną na terenie gminy Pszczyna.

- To największa inwestycja, jaką realizuje gmina Pszczyna od 30 lat. Budujemy Pszczyńskie Centrum Kultury - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol. - Wielokrotnie rozmawialiśmy z mieszkańcami, radnymi, czego brakuje w Pszczynie. Często wskazywali na kino, brak większej liczby miejsc, gdzie odbywają się zajęcia artystyczne i kulturalne dla dzieci i młodzieży, sali, gdzie mogłyby odbywać się koncerty muzyczne. To były nasze najważniejsze założenia projektowe, wypracowane na podstawie analizy potrzeb mieszkańców i środowiska kulturotwórczego działającego w Pszczynie - wyjaśniał.

Jak dodaje, w to właśnie w nowym obiekcie znajdzie się m.in. sala widowiskowa o pojemności 500 osób, kino, które pomieści prawie 150 widzów oraz liczne sale warsztatowe.

- Nowa siedziba Pszczyńskiego Centrum Kultury zlokalizowana jest w centrum miasta, wokół mamy osiedla, na których mieszka około 10 tysięcy osób. To nie jest przypadkowy wybór. Dzięki bliskości obiektu mieszkańcy, będą mogli korzystać z niego w każdej chwili, przychodzić tutaj piechotą, będą mogli spędzać czas wolny na terenach zielonych wokół budynku - zapowiedział Dariusz Skrobol.

Wśród zaproszonych gości na uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego byli przedstawiciele firm zaangażowanych w realizację inwestycji: Katarzyna Kozień-Kornecka z Biura Projektowego Kozień Architekci, dyrektor Oddziału Budimex S.A. Andrzej Schmalenberg, a także Wojciech Całka, dyrektor Zarządzający EMC Group Polska S.A. Na placu budowy byli obecni również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP, Starosta Pszczyński Barbara Bandoła, Leszek Szczotka - przewodniczący Rady Miejskiej, samorządowcy, radni oraz dziennikarze.

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, który ze względu na tragedię, jaka miała miejsce na kopalni Pniówek, nie mógł wziąć udziału w wydarzeniu. Zdążył jednak przyjechać do Pszczyny, aby odwiedzić plac budowy.

- Pszczyna należy do grona miast województwa najczęściej odwiedzanych przez turystów, także tych przyjeżdżających zza granicy i bez wątpienia zasługuje ono na centrum kultury na miarę europejską. Będzie to jednocześnie architektoniczna perełka, która w mojej ocenie stanie się architektoniczną perełką. Burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi gratuluję tej inicjatywy. Pszczyńskie Centrum Kultury, którego budowa wspierana jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przyczyni się mocno do rozwoju miasta, a jego scena przyciągnie artystów z najwyższej półki - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

O rozwiązaniach projektowych oraz zastosowanej technologii powiedzieli przedstawiciele Budimexu, wykonawcy inwestycji. - Tego typu obiekty kulturalno-widowiskowe to skomplikowane obiekty, ale mamy doświadczenie w ich realizacji. To, co ważne to akustyka, nagłośnienie, technologia sceny i te elementy, które są później namacalne. Chcemy, żeby to była nie tylko perełka architektoniczna, ale również bardzo dobrze funkcjonujący kulturalny obiekt dla mieszkańców. To są te rzeczy, które stoją przed nami i zostaną zrealizowane nowocześnie i na najwyższym poziomie - zapewnił Andrzej Schmalenberg, dyrektor Oddziału Południe Budimex, gratulując za zaangażowanie i dziękując za powierzenie wykonania inwestycji.

Gdy zakończy się budowa, mieszkańcy od razu będą mogli skorzystać z oferty kulturalnej. Już dziś, na długi czas przed otwarciem obiektu Pszczyńskie Centrum Kultury prowadzi diagnozę społeczną. Podczas wmurowania opowiedział o tym dyrektor PCKulu. - To obiekt, który powstaje dla mieszkańców i to wspólnie z mieszkańcami przygotowujemy teraz ofertę kulturalną - mówił Michał Czernek. - Jestem przekonany, że dzięki temu to będą nie tylko piękne ściany, doskonale nagłośnienie, ale także program, który spowoduje, że będą do nas tłumnie przychodzić mieszkańcy miasta i gminy. Obiecuję ze tak będzie! - zapowiedział.

Dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury podziękował burmistrzowi, radnym, którzy spowodowali, ze inwestycja może być realizowana. - W tym czasie, kiedy wszyscy kładą nacisk na drogi czy chodniki, to tutaj w Pszczynie zrównoważony rozwój ma swoje odbicie - dodał.

 Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Pszczyńskiego Centrum Kultury - 21.04.2022

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna