przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Gminne wsparcie dla Czystego Powietrza

Gminne wsparcie dla Czystego Powietrza

09 Czerwca 2021
kategoria:
News
Gminne wsparcie dla Czystego Powietrza

Od 16 kwietnia br. na terenie Gminy Pszczyna realizowany jest antysmogowy program pilotażowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten cel zarezerwowanych zostało 6 mln zł, po które mogą sięgać właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych (3-20 lokali) oraz wspólnoty mieszkaniowe.

- Program pilotażowy stanowi rozszerzenie oferty innego programu NFOŚiGW - funkcjonującego od kilku lat programu Czyste Powietrze, skierowanego do domów jednorodzinnych, o budownictwo wielorodzinne. O dodatkowe wsparcie można ubiegać się ze środków gminnych. W pierwszej kolejności będzie jednak trzeba skorzystać z Programu Pilotażowego lub programu Czyste Powietrze - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

O dofinansowanie gminne mogą ubiegać się wnioskodawcy, którzy złożą wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Pilotażowego i otrzymają dofinansowanie lub złożą wnioski w ramach Programu Czyste Powietrze w okresie od 16.04.2021r. do 31.01.2022r. i otrzymają  dofinansowanie. Z dofinansowania gminnego wyłączone są budynki, w których po realizacji przedsięwzięcia, jako źródło ciepła, wykorzystywany będzie kocioł  na węgiel.

- Program pilotażowy to kolejne, obok programu Czyste Powietrze, solidne wsparcie finansowe dla mieszkańców gminy Pszczyna planujących wymianę starych kotłów węglowych. Od lat gmina pomaga przy takich inwestycjach i zachęca do proekologicznych działań zmierzających w kierunku poprawy jakości powietrza. W wielu domach wciąż korzysta się z tzw. kopciuchów. Naszym celem jest ich wyeliminowanie i jak najszybsze zastąpienie źródłami energii przyjaznymi środowisku. Jestem przekonany, że dodatkowe wsparcie z budżetu gminy wpłynie na zwiększenie atrakcyjności zarówno Programu Pilotażowego, jak i programu Czyste Powietrze, a tym samym przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Dofinansowanie gminne kształtuje się na poziomie pomiędzy 5% a 20% dodatkowego wsparcia, w zależności od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia i podstawowego bądź podwyższonego poziomu dofinansowania .

- Przykładowo osoby starające się o dofinansowanie do kotła gazowego w programie Czyste Powietrze w poziomie podstawowym mogą otrzymać 30% dofinansowania, a z gminy kolejne 20%, co łącznie daje 50% wartości przedsięwzięcia. Na większe wsparcie mogą liczyć osoby planujące instalację gruntowej pompy ciepła lub pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej - tu dofinansowanie sięgnie 60%. To naprawdę konkretna pomoc - przekonuje Magdalena Polok.

Szczegółowych informacji udziela Referat ds. Jakości Powietrza (tel. 32 449 39 50). Przypominamy, że od 17 maja siedziba Referatu znajduje się przy ul. 3 Maja 11 (obok Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego).

kategoria: Powiązane pliki [2]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
docx Regulamin współfinansowania przez Gminę Pszczyna MH_MP.docx 2021-06-09 19.62KB pobierz plik: Regulamin współfinansowania przez Gminę Pszczyna MH_MP.docx
docx Załączniki nr 1,2,3 do Regulaminu.docx 2021-06-09 33.77KB pobierz plik: Załączniki nr 1,2,3 do Regulaminu.docx