przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Dzień Czystego Powietrza w gminie Pszczyna

Dzień Czystego Powietrza w gminie Pszczyna

14 Listopada 2023
kategoria:
News
Dzień Czystego Powietrza w gminie Pszczyna

14 listopada w Polsce obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. To dobra okazja, by przypomnieć, jakie działania wykonała dotychczas i jakie nadal prowadzi w tym zakresie gmina Pszczyna.

- Działania na rzecz poprawy jakości powietrza w gminie Pszczyna traktujemy jako priorytet. Coroczne rankingi prezentowane przez PAS pokazują, że jest lepiej niż w latach poprzednich, ale równocześnie prezentowane dane wskazują, że wciąż sporo pracy przed nami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to proces wieloletni, ale zdecydowanymi krokami osiągniemy cel, jakim jest dotarcie do takiego punktu, w którym produkcja zanieczyszczeń powietrza będzie w naszej gminie minimalna - mówi stanowczo burmistrz Dariusz Skrobol.

- Nieprzerwanie od kilku lat gmina Pszczyna korzysta z wszystkich dostępnych programów umożliwiających dofinansowanie wymiany kotłów. Organizujemy również własne. To głównie: Programy Ograniczania Niskiej Emisji, Program Czyste Powietrze, Program STOP SMOG, Program pilotażowy dla budynków wielorodzinnych - wymienia burmistrz i dodaje, że rocznie pozwalają one na wsparcie wymiany kilkuset źródeł ciepła. Poza tym są mieszkańcy, którzy decydują się na wymianę starych kotłów czy ocieplenie domu bez dotacji.

Jednym z najpopularniejszych programów jest „Czyste Powietrze”, w którym dziś można otrzymać nawet do 136200 złotych (w zależności od kryterium dochodowego).

- Do tej pory mieszkańcy gminy Pszczyna złożyli w programie „Czyste Powietrze” blisko 2000 wniosków, a na dzień 29 września tego roku wypłacono 14 904 674,59 zł dotacji. Każdego dnia widzimy bardzo duże zainteresowanie - podsumowuje Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego. - Zapraszamy mieszkańców zainteresowanych wymianą kotłów lub termomodernizacją do kontaktu telefonicznego lub osobistego w biurze przy ulicy 3 Maja 11. Jak pokazują nasze doświadczenia, często ten pierwszy krok jest właśnie najtrudniejszy. Na miejscu wyjaśnimy działanie programów związanych z dofinansowaniem, wytłumaczymy na jakich zasadach można z nich korzystać i pomożemy wypełnić wniosek - dodaje.

Równocześnie gmina realizuje projekt pod nazwą „Słoneczna Gmina Pszczyna”. W pierwszym etapie, dzięki dofinansowaniu mieszkańcy zamontowali blisko 400 instalacji fotowoltaicznych, w drugim gmina planuje wspomóc kolejnych 200 takich inwestycji.

W celu uatrakcyjnienia takich przedsięwzięcia od 2022 roku mieszkańcy, którzy korzystają z ekologicznych źródeł ciepła są zwolnieni z podatku od nieruchomości.

Prace prowadzone są także w budynkach zarządzanych przez Administrację Zasobów Komunalnych. W ostatnim czasie AZK przeprowadził gruntowną termomodernizację w 14 obiektach. W dwóch kolejnych prace są prowadzone. Wcześniej podobne prace przeprowadzono w placówkach oświatowych. Dziś nie ma szkoły, która byłaby opalana węglem.

Tu warto wspomnieć, że do końca 2021 roku, zgodnie z obowiązującą na terenie województwa śląskiego uchwałą antysmogową, mieszkańcy mieli czas na wymianę kotłów, które spalały węgiel, drewno lub pellet i były wyprodukowane przed 2007 rokiem. Wymiana młodszych kotłów, wyprodukowanych w latach 2007-2012, powinna zostać zrealizowana do końca 2023 roku, natomiast kotłów wyprodukowanych w latach 2013-2017 - do końca 2025 roku. Kotły klasy 3 i 4 należy wymienić do końca 2027 roku.

W celu egzekucji przepisów straż miejska prowadzi kontrole w budynkach, gdzie może dochodzić do spalania niedozwolonych paliw lub odpadów. Parę lat temu została uruchomiona dla mieszkańców platforma internetowa www.smog.pszczyna.pl, gdzie mogą zgłaszać podejrzenia takich incydentów. Monitorować jakość powietrza mogą także mieszkańcy za pomocą 20 czujników ulokowanych w gminie.

- Mimo już zaobserwowanej poprawy intensyfikujemy swoje działania, ale wiemy też, że często decyzja nie leży wyłącznie po stronie samorządu, ale również właścicieli prywatnych domów jednorodzinnych czy kamienic. Dlatego z jednej strony pomagamy mieszkańcom pozyskać środki na sfinansowanie inwestycji, ale z drugiej prowadzimy działania informacyjne i edukacyjne - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

- Od paru lat w gminie Pszczyna Referat ds. Jakości Powietrza wraz z Biurem Prasowym Urzędu Miejskiego prowadzi akcję Gramy czysto! #smogover,w  ramach której są promowane proekologiczne zachowania. To zdecydowanie przynosi efekty. Większa świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze, sprawiła, że cała społeczność gminy Pszczyna traktuje to jako priorytetowe wyzwanie, a sami pszczynianie między sobą wskazują, co można zrobić, by smogu było jak najmniej - zaznacza Magdalena Polok.

W ślad za wymianą kotłów, termomodernizacjami, kontrolami i akcją informacyjno-edukacyjną idą też zielone inwestycje. Rocznie na terenie gminy sadzonych jest około tysiąca drzew, a w miejscach, gdzie jest duże zagęszczenie gospodarstw domowych, są tworzone nowe skwery i parki. Na jednej ze szkół powstał mural pochłaniający smog.