przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pszczyna upamiętniła kolarza Stanisława Gazdę - zwycięzcę Wyścigu dookoła Polski w 1963 roku

03 Sierpnia 2023
kategoria:
News
Pszczyna upamiętniła kolarza Stanisława Gazdę

W środę niezwykle emocjonowaliśmy się startem Tour de Pologne w Pszczynie. To było prawdziwe święto, które wpisze się w historię kolarstwa w naszym mieście. Ale nie zapomnieliśmy również o wyjątkowej postaci - Stanisławie Gaździe.

Dokładnie 60 lat temu urodzony w Pszczynie kolarz zwyciężył w Wyścigu dookoła Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia na start etapu Tour de Pologne na ratuszu został wywieszony transparent. Stanisław Gazda był też uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, mistrzostw świata i Wyścigu Pokoju. Wielokrotnie odnosił w tych imprezach sukcesy.

- Liczymy, że środowe wydarzenie, czyli start Tour de Pologne z Pszczyny, rozwinie pasje u wielu młodych osób i wykształci pasje do kolarstwa i uprawiania innych dyscyplin sportu, a uzyskane wyniki będą powodem do dumy dla kolejnych pokoleń - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pszczynie została otwarta izba pamięci braci Kazimierza i Stanisława Gazdów. To niezwykłe miejsce poświęcone sportowcom ze Starej Wsi - więcej.