przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Na osiedlu Piastów w Pszczynie powstanie nowy, zielony parking

Na osiedlu Piastów w Pszczynie powstanie nowy, zielony parking

15 Marca 2024
kategoria:
News
Na osiedlu Piastów w Pszczynie powstanie nowy, zi

Mieszkańcy Pszczyny w niedalekiej przyszłości mogą spodziewać się nowego udogodnienia - zielonego parkingu na osiedlu Piastów. Położony u zbiegu ulic Bielskiej i Skłodowskiej-Curie, ma sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na miejsca postojowe, szczególnie w kontekście wzrostu liczby samochodów w gminie oraz otwarcia Pszczyńskiego Centrum Kultury w sąsiedztwie.

Zdając sobie sprawę z trudności z parkowaniem, które coraz częściej dotykają mieszkańców Pszczyny, Urząd Miejski podjął decyzję o budowie nowego parkingu. To istotne udogodnienie dla osób mieszkających w okolicy oraz dla tych, którzy korzystają z nowo otwartego Pszczyńskiego Centrum Kultury.

- W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, podejmujemy konkretne działania. Przy skrzyżowaniu ulic Bielskiej oraz Skłodowskiej-Curie wybudujemy nowy parking z 88 miejscami - zapowiada burmistrz Dariusz Skrobol.

- Będzie to wyjątkowy parking - przykład harmonijnego połączenia infrastruktury miejskiej z ekologią. Jezdnie manewrowe zostaną wykonane z ażurów betonowych, natomiast miejsca postojowe z kratki trawnikowej. Przestrzeń wypełni zieleń - dodaje burmistrz, zaznaczając, że intencją jest zarówno stworzenie miejsca praktycznego, jak również estetycznego.

Nowy, zielony parking będzie podzielony na dwa sektory, z których każdy zaoferuje odpowiednio 41 i 47 miejsc parkingowych.

Urząd Miejski w Pszczynie złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Po jego uzyskaniu rozpocznie procedurę przetargową, która wyłoni wykonawcę prac. Wówczas też poznamy faktyczny koszt inwestycji.

Równocześnie burmistrz Pszczyny zachęca do korzystania z gminnej komunikacji autobusowej. - Już od 1 lipca komunikacja autobusowa będzie bezpłatna. Podjęliśmy tę decyzję, bo zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów decydując się na transport publiczny - informuje Dariusz Skrobol i dodaje burmistrz, że takie działanie ma na celu zachęcenie mieszkańców do zamiany podróży samochodem na autobusy, a w ślad za tym ma doprowadzić do zmniejszenia liczby pojazdów na drogach i korków.

Burmistrz przypomina, że przesiadka na komunikację gminną to przede wszystkim oszczędności dla samych mieszkańców. - Przejazd autobusem jest tańszy niż taka sama trasa pokonana większością samochodów. To także czynnik ekologiczny. Mniej pojazdów to mniej spalin, a więc czystsze powietrze - mówi Dariusz Skrobol.