przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Nowe Pszczyńskie Centrum Kultury zostało otwarte - zdjęcia!/Otwarcie Pszczyńskiego Centrum Kultury - 13.02.2024

Nowe Pszczyńskie Centrum Kultury zostało otwarte - zdjęcia!

13 Lutego 2024
kategoria:
News
Nowe Pszczyńskie Centrum Kultury zostało otwarte

Dziś zostało otwarte nowe Pszczyńskie Centrum Kultury! 13 lutego to dla naszego miasta i gminy, ale przede wszystkim mieszkańców i miłośników różnorodnej sztuki data wyjątkowa. Sala widowiskowa na blisko 500 osób, nowoczesne kino, sale warsztatowe, sala gier i teren zielony to dopiero początek.

- Po latach dyskusji, marzeń i wysiłku, od 13 lutego 2024 roku możemy cieszyć się ze zrealizowania długo oczekiwanej inwestycji - nowoczesnego centrum kultury z kinem. pckul nie jest tylko imponującym budynkiem, ale przede wszystkim miejscem, które stanie się sercem kulturalnego życia naszego miasta. Oferta jest adresowana do wszystkich grup wiekowych - dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Podczas otwarcia burmistrz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania obiektu, w tym: projektantom Kozień Architekci, wykonawcy - firmie Budimex SA oraz inspektorom nadzoru z ECM Group Polska SA.

Pszczyńskie Centrum Kultury jest przestrzenią, gdzie odbywać się będą koncerty, spektakle, kabarety i inne wydarzenia kulturalne. To miejsce, gdzie na dużym ekranie będą odbywać się pokazy filmowe. Program jest bardzo bogaty i zróżnicowany - ten na najbliższe dni jest już dostępny na stronie pckul.pl. Pszczyńskie Centrum Kultury jest również domem lokalnych artystów, oferując liczne wystawy, warsztaty, zajęcia, które rozwijają umiejętności i talenty.

Pierwsze wydarzenia odbędą się 14 lutego.

 

Jak powstawało Pszczyńskie Centrum Kultury

Budowa nowej siedzimy Pszczyńskiego Centrum Kultury oficjalnie rozpoczęła się 18 października 2021 roku. To data, kiedy została podpisana umowa między inwestorem, czyli Gminą Pszczyna, a wykonawcą firmą Budimex S.A.

Nim rozpoczęły się prace związane z budową obiektu, konieczne było przygotowanie terenu o powierzchni ponad 1800m2. Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku pojawił się pierwszy zarys fundamentów i nowy budynek Pszczyńskiego Centrum Kultury zaczął w kolejnych miesiącach sukcesywnie piąć się do góry.

Ciekawostką może być fakt, że same fundamenty nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury pochłonęły blisko 300m3 betonu i 120 ton stali zbrojeniowej. W drugiej połowie kwietnia 2022 roku wmurowano symboliczny kamień węgielny pod tą największą w historii inwestycję rekreacyjno-kulturalną realizowaną na terenie gminy Pszczyna. Lato 2022 roku było wyjątkowo łaskawe dla budowlańców, a to pozwoliło na przyspieszenie niektórych prac, które były prowadzone równolegle na wielu płaszczyznach

Prace żelbetowe czyli te związane z budową ścian czy stropów pochłonęły blisko 4000m3 różnych mieszanek betonu. To ponad 500 kursów betonowozów. Dla lepszego obrazu skali przedsięwzięcia, można przyjąć, że ilości te, umożliwiłyby wypełnienie po brzegi basenu olimpijskiego!

Wiosną 2023 roku do wnętrza nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury wkroczyli specjaliści od akustyki, którzy przez wiele tygodni skrupulatnie pracowali, by widz każdego z 498 foteli sali widowiskowej otoczony był wspaniałym przestrzennym dźwiękiem. Równolegle do prac wewnątrz tworzyło się wspaniałe obejście obiektu. Projektanci dołożyli wszelkich starań, by budynek i jego otoczenie były przyjazne dla środowiska, zapewniały doskonałą funkcjonalność i cieszyły oko gości.

Sala kinowa znajdująca się w kompleksie centrum kultury pomieści 122 widzów. Zarówno na sali kinowej jak i sali widowiskowej przewidziano po 4 dodatkowe miejsca dla osób z niepełnosprawnością.

Na parterze znajdują się 4 sale warsztatowe, które można ze sobą połączyć, obok jednej z nich zlokalizowany jest piec do wypiekania ceramiki. Na pierwszym piętrze znajduje się sala taneczna, a na drugim  salon gier z bardzo popularnymi aktualnie  planszówkami, konsolami oraz z maszynami do gier retro.

 

Informacja ogólna:

  • czas realizacji inwestycji: od grudnia 2021 roku do lutego 2024 roku
  • koszt inwestycji: 50 990 610 zł brutto (kwota obejmuje także nadzór) - finansowanie własne

 

W ramach inwestycji powstały:

  • Sala widowiskowa: 498 miejsc, w tym 4 miejsca dla osób poruszających się na wózkach. W programie: koncerty, spektakle, kabarety, konferencje
  • Sala kinowa: 108 miejsc, 10 regulowanych foteli, 4 miejsca dla osób poruszających się na wózjach, najnowocześniejszy projektor kinowy na południu Polski. W planie m.in.: premiery kinowe, poranki dla dzieci
  • 4 sale warsztatowe, w których będą odbywać się zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów. Przewidziana tematyka zajęć: ceramika, wikliniarstwo, zajęcia kreatywnego inżyniera, szachy, zajęcia językowe, rysunek, malarstwo, LEGO robotyka, pracownia szkła, fotografiki i gordoniki
  • Strefa gier i e-sportu: pomieszczenie z konsolami X-Box i Nintendo Switch, maszyny Arcade z 3000 gier, mnóstwo gier planszowych

W ramach inwestycji wykonano zielony taras i wewnętrzny ogród. Budowa przebiegała bez wycinki drzew. Teren wokół został zagospodarowany, by również mógł być wykorzystany na wydarzenia plenerowe. Dominuje tu zieleń, jest również mała architektura z ławkami. Przy budynku znajduje się parking.

Cały budynek dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami. Poza miejscami w salach widowiskowej i kinowej zainstalowano pętlę indukcyjną dla niedosłyszących. Tyflomapę dla niewidomych, przygotowano opisy pomieszczeń w języku Braille’a. Wszystkie piętra są połączone windami.

 

Otwarcie Pszczyńskiego Centrum Kultury - 13.02.2024

fot. Andrzej Grynpeter / pckul