przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Ponad 4 miliony złotych z Unii Europejskiej dla Pszczyńskiego Centrum Kultury

Ponad 4 miliony złotych z Unii Europejskiej dla Pszczyńskiego Centrum Kultury

05 Kwietnia 2024
kategoria:
News
Ponad 4 miliony złotych z Unii Europejskiej dla P

Pszczyńskie Centrum Kultury otrzyma znaczące wsparcie finansowe na realizację projektów prospołecznych i koordynację oddolnych, lokalnych inicjatyw. Łączna kwota wynosi imponujące 4 266 155 złotych.

Inicjatywa obejmuje utworzenie Mobilnego Klubu Integracji Społecznej, który będzie pełnił rolę koordynatora lokalnych inicjatyw w sołectwach. Projekt o nazwie „Od kulturowej transformacji do lokalnej integracji” ma na celu rozwój aktywności społecznej oraz integrację mieszkańców poprzez organizację warsztatów tematycznych, lokalnych wydarzeń oraz wizyt studyjnych. Ważnym aspektem projektu będzie także wsparcie psychologiczne oraz szkolenia trenerskie, które mają na celu wzmocnienie kompetencji managerskich.

Projekt, finansowany w całości ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 10.24 „Włączenie społeczne - wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji”, będzie realizowany w okresie od 1 kwietnia 2024 roku do 30 czerwca 2026 roku.

Burmistrz Dariusz Skrobol podkreśla znaczenie sołectw jako istotnych punktów działania społecznego. - Sołectwa stanowią rdzeń naszych tradycji, tożsamości oraz wyjątkowości lokalnej społeczności. Dlatego też istotne jest podejmowanie działań na rzecz ich rozwoju i wzmacniania więzi - podkreśla.

Michał Czernek, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury, wyraża zadowolenie z uzyskanego wsparcia. - To ogromny sukces, że udało się pozyskać tak duże środki na projekty kulturalne. Jest to również dowód uznania dla naszej instytucji, która została jednym z zaledwie siedmiu podmiotów na Śląsku, które otrzymały środki w tym konkursie. Projekt ten stanowi zapewne jeden z największych w Polsce miękkich projektów realizowanych przez dom kultury - podsumowuje.