przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/W Szkole Podstawowej nr 1 została otwarta Ekopracownia - "Zielony zakątek"/Otwarcie ekopracowni pod chmurką "Zielony zakątek" w Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie - 09.05.2024

W Szkole Podstawowej nr 1 została otwarta Ekopracownia - "Zielony zakątek"

09 Maja 2024
kategoria:
News
W Szkole Podstawowej nr 1 została otwarta Ekoprac

Dziś w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich została otwarta ekopracownia pod chmurką - "Zielony zakątek". To namiastka natury w miejskim otoczeniu będzie pomagać w edukacji ekologicznej najmłodszych mieszkańców Pszczyny.

- Dzięki zaangażowaniu szkoły, nauczycieli, rodziców oraz wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, miejsce to staje się przestrzenią, w której natura łączy się z edukacją. To bardzo piękne miejsce, wręcz idealne do eksperymentów, obserwacji i analizy zjawisk przyrodniczych - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol. - Zielony zakątek ma na celu nie tylko podniesienie estetyki terenu szkolnego, lecz przede wszystkim rozwijanie świadomości ekologicznej oraz zachęcanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w ochronie środowiska - dodał.

Projekt "Zielony zakątek" to nie tylko estetyczne i funkcjonalne wyposażenie terenu przyszkolnego, ale także stworzenie warunków do aktywnego poznawania przyrody. Altana z drewnianymi stolikami i ławkami jest idealnym miejscem do przeprowadzania zajęć dydaktyczno-badawczych na świeżym powietrzu. W czwartek mogli się o tym przekonać pierwsi uczniowie, gdy odbyła się w tutaj pierwsza lekcja.

Podział Zielonego Zakątka na strefy tematyczne, takie jak rośliny trawiaste, miododajne, warzywniak, zioła czy strefa odpoczynku, umożliwi uczniom szkoły wszechstronną edukację dotyczącą różnorodności przyrodniczej. Dodatkowo, kostki wiedzy i tablice edukacyjne wspomogę naukę poprzez zabawę i interakcję.

Dyrektor szkoły Witold Wiktorczyk, podziękował burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi, Urzędowi Miejskiemu oraz Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach za sfinansowanie inwestycji. - Bez tego wsparcia inwestycji by nie było. Z tego miejsca serdecznie dziękuję.

Dyrektor zwrócił uwagę, że istotnym elementem tego projektu jest zaangażowanie uczniów w proces tworzenia i pielęgnowania Zielonego Zakątka. - „Zielony zakątek” na pewno uatrakcyjni zajęcia dla dzieci - podkreślił. Tu warto zaznaczyć, że uczniowie będą brali udział w pracach porządkowych, sadzeniu roślin czy pielęgnacji warzyw i ziół. W ten sposób zdobędą nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz także umiejętności praktyczne i poczucie odpowiedzialności za otaczającą ich przyrodę.

Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach Iwona Gejdel-Targosz pogratulowała uczniom i szkole kreatywności. - Cieszę się, że dzieci będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu, że „Zielonym zakątku” będą prowadzone zajęcia i że jesteście tak ekologiczni - zwróciła się do wychowanków Szkoły Podstawowej nr 1.

Dofinansowanie stworzenia Ekopracowni  wyniosło 70 000 zł, czyli 80% wartości zadania.

Otwarcie ekopracowni pod chmurką "Zielony zakątek" w Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie - 09.05.2024

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna