przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pięć lat działalności Muzeum Militarnych Dziejów Śląska

Pięć lat działalności Muzeum Militarnych Dziejów Śląska

07 Listopada 2019
kategoria:
News
Pięć lat działalności Muzeum Militarnych Dziej

Dokładnie pięć lat temu, 9 listopada 2014 roku została otwarta pierwsza wystawa stała w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. Tą datę uznaje się za oficjalne otwarcie muzeum.

- Od momentu pojawienia się pomysłu członków stowarzyszenia PRO MEMORIA, stworzenia muzeum o tematyce związanej z przeszłością militarną ziemi pszczyńskiej, wspierałem tą inicjatywę. Pszczyna jest miastem o wyjątkowej historii i należy ją upamiętniać. - komentuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z powstaniami śląskimi, martyrologią Śląska, zwłaszcza z okresu II wojny światowej oraz walki z polskim podziemiem niepodległościowym po jej zakończeniu. Osobno potraktowano w muzeum poszczególne okresy historyczne rozpoczynając od neolitu a zakończywszy na misjach pokojowych żołnierzy polskich na świecie.

W sierpniu w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska otwarto nowe pomieszczenia. Znalazło się tam wiele unikatowych pamiątek dotyczących Powstań Śląskich.

Niezależnie od eksponatów znajdujących się w budynku w muzeum podziwiać można obiekty plenerowe w postaci rekonstrukcji machin oblężniczych, wozu husyckiego a także lapidarium z miejscami upamiętniającymi śląskie miejsca chwały (począwszy od walk z czasów Bolesława Chrobrego, przez bitwę na Legnickim Polu Henryka II Pobożnego a na bitwie o Bolonię w 1945 r. skończywszy). Muzeum prowadzi lekcje historii wśród dzieci i młodzieży, współorganizuje Dzień Sybiraka, co miesiąc przygotowuje prelekcje o tematyce historycznej i regionalnej. Wydaje również publikacje.

Muzeum Militarnych Dziejów Śląska ma swoją siedzibę przy ul. Katowickiej 1 w Pszczynie w tzw. Domu Ogrodnika, dawniej łaźni miejskiej. Muzeum stworzyli i prowadzą działacze „PRO MEMORIA. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939”. Grupa przyjaciół historii, która formalnie połączyła swe działania w maju 2011 roku. Wstęp do muzeum jest darmowy, zwiedzać możemy je od wtorku do piątku w godzinach 11.00 - 15.00, a w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.