przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi - rusza konkurs „Na wsi najlepiej"

Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi - rusza konkurs „Na wsi najlepiej"

05 Lipca 2019
kategoria:
Komunikaty i ogłoszenia
Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na

 Rozpoczyna się konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej, który ma wyłonić dwanaście najlepszych atrakcji turystyki wiejskiej w Polsce. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym powodzeniem, a wyłonieni laureaci oraz zgłoszone kandydatury jasno wskazały, że w polskiej wsi tkwi szeroki potencjał turystyczny.

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczyna drugą edycję konkursu „Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, którego celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską. Wszystko, by promować dobre praktyki, wymieniać się doświadczeniami i wspierać lokalnych przedsiębiorców oraz społeczności. Celem działań POT jest zwiększenie zainteresowania taką formą turystyki i gospodarcze aktywizowanie obszarów wiejskich, bazując na ich potencjale.

Polska wieś to wyjątkowe połączenie: tradycji, zróżnicowanej przyrody, smacznej kuchni, natury, spokoju i życzliwych ludzi. Staje się modnym kierunkiem podróży, a terminy w najlepszych gospodarstwach agroturystycznych, będących laureatami poprzedniej edycji, zarezerwowane są nawet rok wcześniej. Baza noclegowa i gastronomiczna wraz z ofertą uzupełniającą stale się rozwijają, ścigając światowe trendy mówi prezes POT Robert Andrzejczyk.

Polska Organizacja Turystyczna zaprasza do konkursu właścicieli obiektów turystycznych, podmioty prowadzące działalność turystyczną na wsi, a także regionalne organizacje turystyczne, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej czy lokalne grupy działania. Kandydatury można zgłaszać na stronie nawsinajlepiej.polska.travel w następujących kategoriach:

  • Wypoczynek u rolnika

  • Wypoczynek na wsi

  • Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi

  • Tradycyjna kuchnia polskiej wsi

Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 lipca. Następnie prace rozpocznie kapituła konkursu, która wybierze po 3 laureatów w każdej kategorii. Zwycięskie obiekty staną się bohaterami filmów, publikacji i reportaży, a dodatkowo odwiedzą je w trakcie wizyt studyjnych blogerzy, którzy zapewnią dodatkową promocję w mediach społecznościowych oraz blogosferze.

W skład kapituły wejdą eksperci z dziedziny turystyki, kreowania i promocji produktów turystycznych, komunikacji społecznej i marketingowej. Nie zabraknie w niej także przedstawicieli, mediów oraz izb branżowych. Finałowa konferencja połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 9 sierpnia w Warszawie.

 

Laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu byli: 

Kategoria - Wypoczynek u rolnika: 

1. miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek” - www.ziolowydzbanek.pl
2. miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczna Ola - www.ola.agrowczasy.afr.pl
3. miejsce - Pod Srebrną Górą - www.srebrna-gora.pl 

Kategoria - Wypoczynek na wsi: 

1. miejsce - Agroturystyka Malowane Wierchy - www.malowanewierchy.pl
2. miejsce - Agroturystyka Polesie - www.polesie.info
3. miejsce - Villa Greta - www.villagreta.pl 

Kategoria - Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej: 

1. miejsce - Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady - www.lawendowaosada.pl
2. miejsce - Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich - www.osadasredniowieczna.eu
3. miejsce - Zagroda Młynarska w Uniejowie - www.termyuniejow.pl 

Kategoria - Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich: 

1. miejsce - szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” - www.swietokrzyskakuzniasmakow.pl
2. miejsce - szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki” - www.podkarpackiesmaki.pl
3. miejsce - szlak kulinarny „Kaliskie Smaki” - www.facebook.com/kaliskiesmaki 

Na realizację konkursu i kampanii „Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” POT przeznaczy w 2019 r. blisko 600 tysięcy złotych. Są to środki unijne uzyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i działającej w jego ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Główne cele tego programu, koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.  

Operacja pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich - kontynuacja” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. KSOW jako instytucja wspierająca rozwój obszarów wiejskich organizuje nabór podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W ten sposób możesz zaprezentować swoją działalność potencjalnym partnerom. Sprawdź, jak łatwo to zrobić, korzystając ze strony KSOW 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) wspiera również projekty związane z tworzeniem oferty turystycznej na wsi. Zobacz, jak możesz skorzystać z PROW.