przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Przedsiębiorcy zwolnieni z opłaty za koncesję

Przedsiębiorcy zwolnieni z opłaty za koncesję

22 Lutego 2021
kategoria:
News
Przedsiębiorcy zwolnieni z opłaty za koncesję

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie podjęto decyzję w sprawie zwolnienia i zwrotu części opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Uchwała została jednogłośnie przyjęta przez radnych.  

Ze zwolnienia z opłaty skorzysta 54 przedsiębiorców, 5 podmiotów gospodarczych otrzyma 2/3 zwrotu za wniesienie opłaty jednorazowej. Kwota zwolnień z II i III raty wynosi 83 097, 20 zł. 

- Zwolnienie z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dla naszych lokalnych przedsiębiorców to jedno z narzędzi, które posiadamy jako gmina. Doskonale zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znalazło się wiele podmiotów. W związku z wieloma ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa ucierpiała m.in. branża gastronomiczna, która została pozbawiona możliwości prowadzenia działalności, bądź zmuszona była ograniczyć ją do minimum. Musimy robić wszystko, żeby nasi przedsiębiorcy mieli możliwość utrzymania swoich biznesów, a tym samym miejsc pracy dla naszych mieszkańców - informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

 Podjęta uchwała zakłada m.in.:

  • Zwolnić przedsiębiorców z drugiej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wnoszonej w terminie do 31 maja 2021 roku.
  • Zwolnić przedsiębiorców z trzeciej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wnoszonej w terminie do 30 września 2021 roku.
  • Zwrócić 2/3 opłaty za rok 2021, wniesionej przez przedsiębiorców jednorazowo w terminie do 31 stycznia 2021 roku za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną znajdują się obecnie w trudnej sytuacji finansowej, gdyż zostali dotknięci zakazem prowadzenia działalności ze względu na stan epidemii. Pomimo nałożonych przez rząd ograniczeń wynikających z pandemii COVID - 19 dotyczących braku możliwości prowadzenia działalności gospodarczej zobligowani są przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi do dokonania opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w ściśle określonych terminach. W tej sytuacji każde wsparcie finansowe mające na celu zachowanie ciągłości działalności gospodarczej w branży gastronomicznej oraz utrzymania stosunków pracy jest bezcenne - czytamy w uzasadnieniu uchwały.