przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Replika słynnego pomnika w Pszczynie

Replika słynnego pomnika w Pszczynie

07 Lipca 2020
kategoria:
News
Replika słynnego pomnika w Pszczynie

Do Pszczyny dostarczona została replika Pomnika Powstańców Śląskich. Przywieziono ją aż z Przemyśla. To unikalna kopia jednego z najbardziej znanych monumentów w kraju.

Znajdujący się w centrum Katowic Pomnik Powstańców Śląskich to najprawdopodobniej najbardziej charakterystyczny monument na Górnym Śląsku. Powstał w 1967 roku. Ma formę trzech skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919-1921. Jego autorem jest wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła.

W czerwcu do Pszczyny dostarczona została miniatura pomnika, która znajdowała się dotychczas w Przemyślu. W przekazaniu obiektu duża zasługa Społecznego Komitetu Pamięci z siedzibą w Przemyślu, a także Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Przez pewien czas replika pomnika znajdowała się między innymi na terenie dawnego szpitala. Potem, gdy ją rozebrano, nie znalazła ona już swojego nowego miejsca. Pomnikiem zainteresowała się wówczas Bożena Fortuna-Skibińska, członkini Społecznego Komitetu Pamięci, która zasugerowała, by kopię tak ważnego dla Górnego Śląska monumentu uratować i przekazać jednemu z miast naszego regionu. Do tej propozycji przychylił się Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Wybór padł na Pszczynę, a obie strony doszły do porozumienia.

Monument został gminie przekazany nieodpłatnie. Pszczyna nie została również obciążona kosztami transportu. Obecnie pomnik znajduje się na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni. Niebawem przejdzie konserwację. Po jej zakończeniu wskazane zostanie miejsce, gdzie obiekt zostanie postawiony.