przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Spotkanie w sprawie programów Czyste Powietrze i Programu Pilotażowego dla budynków wielorodzinnych

Spotkanie w sprawie programów Czyste Powietrze i Programu Pilotażowego dla budynków wielorodzinnych

03 Grudnia 2021
kategoria:
News
Spotkanie w sprawie programów Czyste Powietrze i

W czwartek burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, skarbnik Artur Krawczyk i kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie Magdalena Polok spotkali się z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomaszem Bednarkiem.

- Tematem spotkania był stopień realizacji programów związanych z dofinansowaniem wymiany kotłów i termomodernizacji - programem Czyste Powietrze oraz Programem Pilotażowym dla budynków wielorodzinnych - relacjonuje Magdalena Polok. - Jako gmina dokładamy wszelkich starań nie tylko w zakresie pomocy w wypełnianiu wniosków i przy prowadzeniu inwestycji, ale także zachęcania do skorzystania z możliwości, które dają wymienione programy - dodaje.

Nabór wniosków do Programu Pilotażowego potrwa do końca stycznia 2022 roku. W podstawowym poziomie dofinansowania - obejmującym wnioskodawców z dochodami do 100 000 zł rocznie - będzie można otrzymać od 30% do nawet 60% kosztów kwalifikowanych w zależności od zakresu realizowanego przedsięwzięcia, maksymalnie do:

  • 25 tys. zł w przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda oraz inwestycji obejmującej swoim zakresem wymianę stolarki okiennej/drzwiowej lub montaż wentylacji;
  • do 18 tys. zł jeśli będą to inne źródła ciepła albo podłączenie do efektywnego źródła ciepła w budynku połączone z zadaniami z zakresu wymiany stolarki okiennej/drzwiowej lub montażem wentylacji;
  • do 5 tys. zł jeśli przeprowadzona będzie tylko wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub zakup i montaż wentylacji, bez wymiany źródła ciepła.

W podwyższonym poziomie dofinansowania - dla gospodarstw domowych wieloosobowych z przeciętnym miesięcznym dochodem na jednego członka nie przekraczającym kwoty 1564 zł/os., a w przypadku gospodarstw jednoosobowych 2189 zł - będą to odpowiednio dla zakresów przeprowadzonych prac opisanych powyżej bezzwrotne dotacje w wysokości do: 33, 25 i 10 tys. zł, maksymalnie do 70% kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych możliwe będzie sfinansowanie przedsięwzięcia do 70% kosztów kwalifikowanych, w przedziale 40-290 tys. zł, w zależności od: rodzaju przedsięwzięcia (wymiana źródła ciepła lub brak wymiany), rozwiązania technicznego ogrzewania w budynku (źródło wspólne lub indywidualne), liczby lokali w budynku (od 3 do 20) objętych działaniami proekologicznymi oraz zastosowania instalacji fotowoltaicznej. Najwyżej premiowane są przedsięwzięcia obejmujące swoim zakresem montaż urządzeń OZE, czyli zastosowanie pompy ciepła wraz z ociepleniem ścian budynku.

- Zachęcam do korzystania z instrumentów finansowych, jakie przygotowaliśmy dla mieszkańców wymieniających stare kotły węglowe. W przypadku programów Czyste Powietrze i Programu Pilotażowego dla budynków wielorodzinnych, beneficjenci dodatkowo mogą otrzymać dotację z budżetu gminy - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.