przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/24 grudnia w Pszczynie odbędzie się Wigilia dla Samotnych/Konferencja prasowa dotycząca Wigilii dla Samotnych - 17.11.2023

24 grudnia w Pszczynie odbędzie się Wigilia dla Samotnych

18 Listopada 2023
kategoria:
News
24 grudnia w Pszczynie odbędzie się Wigilia dla

24 grudnia o 15.00 w Pszczynie, w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ulicy Basztowej, zostanie po raz pierwszy zorganizowana miejska Wigilia dla osób samotnych.

W piątek podczas konferencji prasowej burmistrz Dariusz Skrobol wspólnie z Mikołajem Rykowskim - prezesem Fundacji Wspólne Miejsce, dyrektor fundacji - Martą Wilczyńską oraz Zofią Masny-Klimczak - naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Pszczynie opowiedzieli o głównych założeniach i idei tego wydarzenia. Będzie ono z pewnością niezwykłe.

- Chcemy, aby ten wyjątkowy wieczór każdy mógł spędzić z innymi ludźmi, w towarzystwie, rozmawiając, ciesząc się, śmiejąc i składając sobie życzenia. Osobiście będę wolontariuszem na tym wydarzeniu i zachęcam, aby wspólnie z nami, czyli Gminą Pszczyna i Fundacją Wolne Miejsce, włączyć się w tę inicjatywę albo w formie wolontariusza, albo darczyńcy. Mile widziana jest każda osoba, która chce dać swój czas drugiemu człowiekowi. Zapraszamy do współpracy! - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

- 21 lat temu zaprosiłem na "wolne miejsce" w moim mieszkaniu sąsiada, człowieka samotnego. I on uświadomił mi, jakie to dla nich trudne spędzać święta samemu, słysząc za ścianą sąsiadów śpiewających kolędy. Wtedy postanowiłem, że mój dom będzie otwarty dla ludzi samotnych. Tak też się stało - opowiedział o genezie Wigilii dla samotnych Mikołaj Rykowski.

Jak wspominał, wiele osób przychodziło, a z czasem było ich tak dużo, że trzeba było ideę przenieść do restauracji. Ale i to nie wystarczało. - W 2012 roku nastąpił wielki przełom - zaczęliśmy wynajmować wielkie hale. Pierwsza była Hala Kapelusz w Parku Śląskim. Przyszło 650 osób. Wtedy nie miałem żadnej Fundacji, ale okazało się, że uruchomiliśmy taki proces, którego się już nigdy nie zatrzyma. Wówczas założyliśmy organizację. Z czasem zaczęliśmy organizować Wigilie nie tylko w Katowicach, ale także w moim rodzinnym Kołobrzegu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie. Tych miast jest już prawie 40 - opowiadał prezes Fundacji Wolne Miejsce.

- W każdym mieście powinny się odbywać Wigilia i Wielkanoc dla osób samotnych w dzień świąteczny. Fajnie, że są wydarzenia przedświąteczne, osoby bezdomne i potrzebujące mogą gdzieś przyjść, zjeść dobry posiłek, ale nic nie zastąpi ludziom samotnym drugiego człowieka, nic nie zmieni to w ich samotności, czegokolwiek wcześniej by nie doświadczyli. Kiedy nadchodzi dzień świąteczny, naprawdę jest on dla ludzi samotnych dramatyczny - wyjaśnił Mikołaj Rykowski.

Koordynatorem wszystkich działań ze strony ratusza jest Zofia Masny-Klimczak - naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM i półfinalistka 11. edycji Programu Masterchef, która również podejmie się pomocy w przygotowaniu wydarzenia jako wolontariuszka. Zofia Masny-Klimczak współpracowała z Fundacją już przy wcześniejszych Wigiliach i śniadaniach wielkanocnych.

- To ogromny zaszczyt, że mogę być koordynatorem pszczyńskiej Wigilii. Liczę na to, że pszczynioki nas nie zawiodą i będzie 300 takich, co będą chcieli z nami zjeść, ale też przynamniej następnych 100, którzy wesprą nas pracą wolontaryjną podczas przygotowań i w dniu Wigilii. Od siebie mogę dodać, że mój tata razem z moim mężem w tym roku będą jedli na wielkiej miejskiej wigilii, a nie w domu - zapowiedziała Zofia Masny-Klimczak.

Wolontariuszami mogą zostać wszyscy mieszkańcy Pszczyny - potrzeba rąk do gotowania i przygotowywania sali. Nie trzeba być na wydarzeniu, w samą Wigilię. Można też przyjść po świętach, by pomóc posprzątać. Poszukiwane są osoby, które podarują produkty z listy do przygotowania potraw, słodycze oraz owoce, które dodatkowo wzbogacą stoły. Piekarnie i cukiernie mogą natomiast przekazać ciasta i pieczywo, których przed świętami nie zdołają sprzedać. Zaproszone są też osoby, które chciałyby wystąpić na scenie z kolędami czy przedstawieniami teatralnymi.

- Zapraszamy wszystkich. Samotność to plaga XXI wieku. Proszę nie równać tego ze starszym wiekiem czy ubóstwem. Samotność może być w tłumie, w rodzinie, w trudnym momencie życiowym. Bardzo dużo jest dziś rozwodów, rozstań. Ten pierwszy moment po rozejściu jest bardzo trudny. Zapraszamy nawet rodziny z dziećmi. Warto poczuć tę atmosferę, razem kolędować, razem zjeść posiłek, to jest cudowna Wigilia - zachęcał prezes Wolnego Miejsca.

Szczegóły już wkrótce na stronie Urzędu Miejskiego Pszczynie oraz dedykowanym profilu na facebooku.

Warto wspomnieć, że to nie pierwsza wspólna inicjatywa Fundacji Wolne Miejsce i Gminy Pszczyna. W tym roku organizacja i Urząd Miejski współpracowały przy organizacji pomocy dla Buczy. Na Ukrainie fundacja przygotowywała półkolonie dla dzieci. Na miejscu towarzyszył jej Jasiek Mela. W programie były: gry, animacje, sport, warsztaty, tańce, ale co najważniejsze - terapie psychologiczne poprzez sztukę czy zabawę.

Konferencja prasowa dotycząca Wigilii dla Samotnych - 17.11.2023