przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Nowa wystawa plenerowa w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

Nowa wystawa plenerowa w Pokazowej Zagrodzie Żubrów

14 Maja 2022
kategoria:
News
Nowa wystawa plenerowa w Pokazowej Zagrodzie Żubr

Na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim można podziwiać nową, plenerową wystawę fotograficzną "Tradycyjne stawy karpiowe - gospodarka rybacka i przyroda”.

Wystawa prezentuje tradycyjne ziemne stawy karpiowe i ich różnorodne funkcje: produkcyjne, ochroniarskie, rekreacyjne. Kompleksy stawów hodowlanych, skupione w Dolinie Górnej Wisły, są nie tylko miejscem hodowli ryb, ale też siedliskiem wielu cennych gatunków roślin i zwierząt. Dla niektórych z nich to jedno z ostatnich dostępnych im miejsc, w których mogą wyprowadzić swoje lęgi.

Dzika przyroda z jednej strony stanowi powód do dumy gospodarujących na stawach rybaków, z drugiej utrudnia im hodowlę i obniża jej produktywność. Dlatego w projekcie LIFE.VISTULA.PL, którego wystawa jest częścią edukacyjną, zaplanowano zarówno działania ochronne, jak i wspierające hodowlę ryb.

Głównym celem projektu jest ochrona i poprawa stanu siedlisk dwóch gatunków ptaków, wymienionych w Załączniku I tzw. Dyrektywy Ptasiej: ślepowrona i rybitwy rzecznej. Pośrednio z działań ochronnych skorzystają również inne gatunki ptaków, takie jak zausznik, krakwa, głowienka i cyranka.

Zapraszamy do zapoznania się z różnorodnością i specyfiką stawowej przyrody oraz przyjrzeniu się ludziom, którzy na co dzień dbają o dobrostan tych akwenów.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.lifevistula.pl