przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/W Pszczynie trwają IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej/IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej w Pszczynie - 14.05.2022

W Pszczynie trwają IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

14 Maja 2022
kategoria:
News
W Pszczynie trwają IX Mistrzostwa Polski we Wspin

W Parku Zamkowym w Pszczynie 14 i 15 maja odbywają się IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. To bardzo widowiskowe zawody.

Przebieg zawodów jest dwuetapowy. Pierwszy dzień - sobota 14 maja - to rywalizacja zawodników w pięciu konkurencjach:

  • Praca w Koronie (Work Climb) - to konkurencja symulująca pracę na drzewie, sprawdzająca umiejętność poruszania się po nim. Zawodnicy zaczynają z tego samego punktu startowego i mają do zaliczenia pięć stacji (stanowisk pracy): piła ręczna, piła na tyczce, rzut gałęzią, "spacer po konarze", lądowanie.
  • Ratownictwo (Aerial Rescue) - polega na udzieleniu pomocy "ofierze wypadku" i jej bezpiecznym transporcie z drzewa na ziemię. Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy zgodnie z obowiązującymi zasadami i zachowaniem bezpieczeństwa ofiary oraz zawodnika.
  • Instalacja liny (Throwline) - polega na instalacji liny w oznaczonych punktach w koronie drzewa (na różnej wysokości). Pierwszą fazą konkurencji jest przerzucenie rzutki z linką przez konar, następną podpięcie i przeciągnięcie liny wspinaczkowej.
  • Wspinaczka na czas (Belayed Speed Climb) - zadaniem uczestników jest wejście na drzewo (15 m) w jak najkrótszym czasie. Są oni asekurowani liną (chroniącą przed upadkiem).
  • Konkurencja Wejścia (Ascent Event) sprawdza zdolność zawodnika do wydajnego i bezpiecznego użycia wybranego przez siebie i zatwierdzonego systemu podejścia w koronę drzewa. Punkty zdobywa się zarówno za szybkość jak i za spełnienie z góry określonych celów bezpieczeństwa.

Drugiego dnia zawodów (w niedzielę, 15 maja) spośród najlepszych zawodników pierwszego etapu wyłoniony zostaje Mistrz Polski. Konkurencja Mistrzów (Masters’ Challenge) polega na zaprezentowaniu przez finalistów swoich umiejętności w konkurencji składającej się z następujących zadań: inspekcja drzewa, instalacja liny, wejście, symulacja pracy w koronie oraz bezpieczne zdjęcie całego sprzętu z drzewa. Wyniki tej konkurencji decydują o miejscu na podium mistrzostw.

Konkurencje odbywają się w kilku miejscach w parku. Bierze w nich udział czołówka sportowców z wielu krajów, między innymi osoby z naszego regionu.  Swoich sił we wspinaczce w konkurencji "Belayed Speed Climb" spróbował także burmistrz Dariusz Skrobol.

- Cieszę się, że w Pszczynie możemy organizować takie wydarzenia jak Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Jest tu absolutnie czołówka zawodników z wielu krajów świata. Są goście między innymi z Czech, Węgier, Słowacji, Niemiec i Francji. Są też osoby z gminy Pszczyna. Zawody są bardzo atrakcyjne. Pszczynianie często całymi rodzinami podziwiają i dopingują zawodników. Na terenie parku ulokowanych zostało też kilka atrakcyjnych niespodzianek dla dzieci - opowiada o wydarzeniu burmistrz Dariusz Skrobol, zachęcając do wizyty w weekend w pszczyńskim parku.

IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej w Pszczynie - 14.05.2022

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna